Probiyotik bakteri izolatının anti-diyabetik potansiyelinin araştırılması
Investigation of anti̇di̇abeti̇c potenti̇al of probi̇oti̇c bacteri̇a i̇solate
- Tez No: 632760
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KIVANÇ, DOÇ. DR. GÖZDE AYDOĞAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Probiyotikler antidiyabetik etki ve antioksidan özellikler nedeniyle diyabet için alternatif terapötik ajan olarak düşünülmektedir. Bununla birlikte probiyotiklerin antidiyabetik etkilerinin mekanizması henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bu nedenle farklı izolatların antidiyabetik etkilerinin ortaya koyulması ve sonrasında yapılacak çalışmalarda bu etkilerin mekanizmalarının detaylı olarak incelenmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmada daha önceden çalışılmış olan laktik asit bakterilerinin morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal testlere tabi tutularak ve moleküler düzeyde tanımlanması yapılmıştır. Bunun yanında β-galaktosidaz, asitlik direnci, glikosidaz, kolesterol ve lipit metabolizmasına üzerine etkisine bakılmıştır. Probiyotik özelliğinin yüksek olmasının yanında glikosidaz aktivitesinin yüksek olan izolat seçilmiştir. Bu hususlar göz önüne alınarak daha önce yapılan çeşitli araştırmalarda izole edilen laktik asit bakterilerinin ön tarama yöntemlerinde yüksek etkiye sahip olan bir izolatın antidiyabetik etkisinin olup olmadığının belirlenmiştir. Tip 1 modeli oluşturulan ratlara seçilen laktik asit bakterisi verilerek diyabet üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Probiotics are considered as an alternative therapeutic agent for diabetes due to their antidiabetic effect and antioxidant properties. However, the mechanism of the antidiabetic effects of probiotics has not yet been fully understood. For this reason, it is important to determine the antidiabetic effects of different isolates and to investigate the mechanisms of these effects in detail in future studies. However, the mechanism of the antidiabetic effects of probiotics has not yet been fully understood. For this reason, it is important to determine the antidiabetic effects of different isolates and to investigate the mechanisms of these effects in detail in future studies. In addition to high probiotic properties, isolates with high glycosidase activity were selected. Considering these issues, it has been determined whether or not an isolate with high effect on the pre-screening methods of isolated lactic acid bacteria has antidiabetic effect. Lactic acid bacteria were given to rats of type 1 model and their effect on diabetes was investigated