Yerli kara besi sığırlarında uçucu yağ asitlerinin metabolizması ve bazı metabolitler arasındaki fizyolojik ilişkiler.
The Metabolism of volatile fatty acids in native blacke feedlot cattle and the physiological interactions between some metabolites
- Tez No: 11026
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FAHRİ BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
-40- 6. ÖZET Bu araştırmada, rumen fistülü açılmış, 1.5 yaşında 3 yerli kara tosun kullanıldı. Hayvanlar yüksek konsantrasyonda şeker pancarı posası kapsayan rasyonlarla beslendiler. Ayrıca II. ve III. hayvana rumen fistülü aracılığıyla sırasıyla 5 ve 10 g fosfor infüzyonu yapıldı. Tüm hayvanların rumen içeriği pH, uçucu yağ asitleri ve inorganik fosfor değerleriyle kanda in - organik fosfor ve glikoz değerleri belirlendi. Diğer taraftan, hayvanların canlı ağırlık kazançları periyodik olarak ölçüldü. Rasyonlar her hayvanın vücut ağırlığının ihtiyacı düzeyin de günde iki kez verildi. Deneme süresince her on günde bir, birinci ve ikinci yemleme öncesi ve her yemlemeden 6 saat sonra rumen ve kan örnekleri alındı. Birinci ve ikinci yemleme öncesi tüm hayvanlara ait rumen içeriği pH değerleri en yüksek, yemlemelerden 6 saat sonra en düşük düzeyde bulundu. Kontrol hayvanında rumen içeriği pH de ğerleri, diğer hayvanlarınkinden daha düşüktü. Hayvanlara infüze edilen fosfor miktarı arttıkça, pH de ğerleri de yükselmekteydi. Uçucu yağ asitleri miktarları (mMol/1) ile bunların yüzde oranları, fazlalıklarına göre sırasıyla; asetik, propiyonik, bü- tirik, izobütirik, valerik ve izovalerik asit şeklinde bulundu. 10 g fosfor infüzyonu yapılan III. hayvanın toplam uçucu yağ asitleri değerleri, diğer hayvanlarınkinden biraz yüksekti. Rumen içeriği en yüksek inorganik fosfor değerleri II. ve III. hayvanda ve fosfat infüzyonundan iki saat sonra tesbit edil di. Tüm hayvanlar için en düşük inorganik fosfor değerleri ise son örneklemede belirlendi. Fosfat infüzyonunun etkisinden dolayı II. ve III. hayvanların kan serumu inorganik fosfor değerleri, her örnekleme za manında I. hayvanmkinden daha yüksek bulundu. Buna ilaveten II. hayvana ait kan serumu glikoz değerleri tüm örnekleme zamanla - rında diğer hayvanlarınkinden yüksekti.-41- Rumen içeriği pH ve bütirik asit değerleri ile kan serumu inorganik fosfor ve glikoz değerleri arasındaki farklılıklar, ilk örnekleme zamanında I. ve III. hayvanlar için oldukça yük sek düzeyde önemli (P < 0.001) bulundu. Deneme sonunda II. ve III. hayvanın canlı ağırlık artış ları I. hayvanınkinden daha yüksek (38.0 ve 34.0 Kg) bulundu.
Özet (Çeviri)
-42- 7. SUMMARY ' The Metabolism of Volatile Fatty Acids in Native Blacke Feedlot Cattle and the Physiological Interactions Between Some Metabolites. In this investigation, 3 native“black young bulls of 1.5 year-old and with rumen fistula were used. The animals were fed with rations containing high concentration of pelleted white beet pulp. Seperately, 5 and 10 g phosphorus were infused via rumen fistula to the second and third animals respectively. In the contents of rumen of these animals pH, volatile fatty acids and inorganic phosphorus values and in blood, inorganic phospho rus and glucose values were determined. On the other hand, the increase of body weight of the animals were measured periodically. The rations were given twice a day at a required level de pends on each animal's body weight. During the experiment the rumen and blood samples were ta ken in every ten days, before the first and second feeding and at the 6* hour after each feeding. The pH values of rumen contents belonging to all of the animals were found to be highest before the first and second fee- ding and pH values were found to be lowest at the 6”hour after feedings. pH values of the rumen content in control animal were lowest compared to those of the other animals. As the levels of phosphate infusion to the animals were increased, pH values went up correspondingly. Considering the amounts of volatile fatty asids (mMol/1) and their percentages; acetic, propionic, butyric, iso-butyric, valeric and iso-valeric acids were respectively found higher. The total values of volatile fatty acids of the third animal to which 10 g phosphorus infused were higher than the other ani mals. The highest inorganic phosphorus values were obtained from the ruminal contents of the second and third animals after two hours of phosphate infusion. The lowest inorganic phosphorus va lues for all of the animals were determined at the last sampling time.-43- Because of the effect of phosphate infusion, inorganic phosphorus values of blood sera of the second and third animals were higher than the first animal at each sampling time. In addition, the glucose values of blood sera belonging to the se cond animal were found to be higher than the other animals at all of the sampling times.