Simulation of solar thermal application in a cement plant
Çimento fabrikasında güneş termal uygulamasının simülasyonu
  1. Tez No: 632764
  2. Yazar: SHADI SALEHIAN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. İLKER TARI, Prof. Dr. DEREK KEITH BAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, Gaziantep'de bulunan bir çimento fabrikasının en fazla enerji tüketen birimlerinde güneş enerjisi uygulaması sunmaktadır. Çimento endüstrisi, en önemli enerji tüketicisi ve küresel CO2 emisyonlarının %5-6'sını oluşturan dünyadaki antropojenik sera gazı emisyonlarına ikinci en büyük katkısıdır. Hem kütle hem de enerji akışları, sistemde geleneksel çimento endüstrisi ve güneş enerjisiyle entegre bir sistem için, enerji açısından en verimli yenilikleri dikkate alarak analiz edilir. Tüm sistem TRNSYS'de modellenmiştir ve literatürden veriler kullanılarak simüle edilmiştir. TRNSYS yazılımı, termal ve elektrik enerji sistemlerini simüle etmek için önemli sayıda değişken bileşen içerir. Bu çalışmanın amacı güneş enerjisi kullanılarak ne kadar elektrik sağlanabileceğini ve fosil yakıt enerjisinin güneş termal enerjisi kullanılarak değiştirilebileceğini değerlendirmektir. Çimento üretim hattındaki kalsinasyon ve klinkerizasyon işlemlerinde güneş hibridizasyonu kullanılarak fosil yakıt ve CO2 emisyon debileri değerlendirilir. Sonuçlara göre, incelenen güneş enerjisi ile entegre sistem, tesisin elektrik iş ihtiyacının yarısını üretmekte ve yıllık fosil yakıt tüketiminde ve CO2 emisyonunda %10'dan fazla azalmaya katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents solar thermal application in the most energy consuming units of a cement plant located in Gaziantep, Turkey. Cement industry is the most important energy intensive and the second largest contributor to anthropogenic greenhouse gas emissions in the world which accounts for 5-6% of global CO2 emissions. Both material and energy flows are analyzed in the system for a conventional cement industry and a solar integrated one taking the most energy-efficient innovations into account. The whole system is modeled in TRNSYS and is simulated using data from the literature. The reason TRNSYS software is used is the availability of a considerable number of variable components required to simulate thermal and electrical energy systems. The aim of this work is to assess how much electricity can be supplied by solar resources and fossil fuel energy can be replaced using solar thermal energy. By using solar hybridization at the calcination and clinkerization processes in the cement production line, fossil fuel and CO2 emission flowrates are evaluated. According to the results, the studied solar-integrated systems produce approximately half of the electrical work demand of the plant and contribute to the reduction in annual fossil fuel consumption and CO2 emission by more than 10%.