Mevcut bir yığma yapının sismik performansının belirlenmesi ve güçlendirme yöntemi
The determination of seismic performance and strengthening method of an existing masonry structure
  1. Tez No: 632766
  2. Yazar: BETÜL ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SAYIN, DR. BARIŞ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Türkiye'de tarihi yapıların büyük bir oranı, yığma türü taşıyıcı sisteme sahiptir. Yığma yapılar düzlem içi davranışta dayanıma sahip olmasına karşın düzlem dışı davranışta zayıf olmaları, çok ağır olmaları ve deprem gibi dinamik ve yatay yüklere dayanımlarının az olması nedeniyle genellikle depreme dayanıklı yapı olarak nitelendirilmezler. Ancak tarihi mirasın korunması sebebiyle, bu yapıların elden geldiğince, depremlerdeki davranışlarının bilinmesi ve deprem dayanımlarının arttırılması gerekmektedir. Yığma yapılarda duvarların büyük bir kısmı taşıyıcı olduğu için duvarlardaki her türlü hasar doğrudan taşıyıcı sistemi etkilemektedir. Bu doğrultuda sunulan çalışmada mevcut yığma yapıların sismik performansının nümerik analiz kapsamında belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, öncelikle konuyla ilgili kapsamlı literatür araştırması yapılmış, inceleme konusu olarak seçilen yedi katlı yığma taşıyıcı sisteme sahip mevcut bir yapının sismik performansının değerlendirilmesi için doğrusal analiz, nonlineer analiz ve kinematik limit analizler gerçekleştirilmiştir. Nümerik analizler için sonlu eleman programı olan MidasGen ve ProCİNEM yazılımları kullanılmıştır. Çalışma sonucunda inceleme konusu yığma binanın taşıyıcı elemanlarının yatay ve düşey yüklere karşı yeterli kapasiteye sahip olmadığı ve yapının göçme durumu performans seviyesinde olduğu tespit edilmiştir. Yapı, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018'de istenen koşulları sağlayacak şekilde, bazı yığma duvarlar korunmak üzere çelik çerçeve sistemi, betonarme püskürtme beton uygulamaları ve harç enjeksiyonu gibi yöntemler ile güçlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A large partion of the historical buildings in Turkey, has a masonry structural systems. Even tough masonry structures are better in some ways, they are generally not considered as earthquake resistant structures because they are very heavy and have low resistance to dynamic and horizontal loads such as earthquakes. However, due to the preservation of the historical heritage, the behavior of these structures in earthquakes should be known and the earthquake resistance of those structures should be increased as much as possible. Because almost all walls are bearing wall in masonry structures, any damage on the walls directly effects the masonry system. In this study, it was aimed to determine the seismic performance of existing seven-story structure within the scope of numerical analysis. For the scope of the study, first of all, a literature research is conducted on the subject; linear analysis, nonlinear analysis and kinematic limit analysis were performed to evaluate the seismic performance of an existing seven-story structure. MidasGen and ProCINEM software, which are finite element programs, were used for numerical analysis.. As a result of the study, it has been determined that the bearing elements of the masonry building do not have sufficient capacity against horizontal and vertical loads and the structure is at the level of failure. Building has been strengthened accordingly with Turkey Earthquake Building Regulations so as to satisfy the conditions required in 2018 and some masonry walls to protect steel frame system has been strengthened by methods such as reinforced concrete and shotcrete mortar injection applications.