Siyah mersin (Myrtus communis L.)'de gibberellik asit uygulamalarının çekirdeksizlik ve meyve iriliği üzerine etkileri
The effects of the gibberellic acid applications to the seedless and fruit size of black myrtle (Myrtus communis L.
  1. Tez No: 632794
  2. Yazar: ESRA ALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, siyah meyveli mersinde (Yakup tipi) gibberellik asit (GA3) uygulamalarının çekirdeksiz meyve üretimi ve meyve kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma, 2016-2018 yılları arasında Antalya'da yürütülmüştür. Çiçeklenmenin farklı aşamalarında 100 ppm GA3 ağaçların tamamına uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise sadece saf su kullanılmıştır. Proje kapsamında uygulamalardan elde edilen meyvelerin pomolojik analizleri ile toplam fenolik madde, flavonoid madde ve antioksidan aktivite analizleri (ABTS) yapılmıştır. Çalışmada, ayrıca GA3'in meyve dökümü, ağaç başı verimi, çiçek tomurcuğu oluşumu ve dişicik borusunda polen tüpü gelişimi üzerindeki etkileri de belirlenmiştir. Araştırma sonucunda GA3 uygulamalarının tamamı çekirdek sayısını, 1., 2., 3. ve 6. uygulamalar ise meyve ağırlığını azaltmıştır. Kontrol grubunda 9.95 adet olan çekirdek sayısı 2. ve 3. uygulamalarda sırasıyla; 3.21 ve 2.35 adet'e düşmüştür. Ayrıca 3. uygulama, meyvelerin toplam çekirdek ağırlığının 96.70 mg'dan 28.12 mg'a, meyve başına çekirdek oranının ise %14.99'dan %5.32'ye düşmesine neden olmuştur. Çalışmada, GA3 uygulamalarının polen çimlenmesini ve polen tüpü gelişimini engelleyerek çekirdek sayısını azalttığı belirlenmiştir. GA3 uygulamaları ertesi yılın çiçek tomurcuk oluşum oranını etkilememiştir. Ancak, meyve döküm oranını arttırmış, ağaç başı verimi ise azaltmıştır. Ayrıca, uygulamalar meyvelerin toplam fenolik madde ve antioksidan aktivite miktarlarının da düşmesine neden olmuştur. Çalışmada, 2. uygulama kuersetin, epikateşin, mirisetin ve benzoik asit içeriklerinde artışa neden olmuştur. Ayrıca, 2. ve 3. uygulamaları gallik asit, kampferol ve rutin içeriklerini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the gibberellic acid (GA3) treatments on seedless fruit formation and fruit quality in the black fruity myrtle (Yakup type) were investigated. The study was conducted between 2016 and 2018 in Antalya. 100 ppm of GA3 was applied to the all trees at the different stages of flowering. In control group, only distilled water was used. Pomological analysis of fruits obtained from the treatments within the scope of the project and total phenolic substance, flavonoid substance and antioxidant activity (ABTS) analyzes were performed. As a result of the research, all GA3 treatments reduced the number of seeds while the 1st, 2nd, 3rd, and 6th treatments reduced the fruit weight. Moreover, 2nd and 3rd treatments significantly reduced the number of seed from 9.95 pcs to 3.21 and 2.35 pcs respectively. Furthermore, 3rd treatment reduced the total seed weight of the fruits from 96.70 mg to 28.12 mg, and it reduced the rate of seed in the fruit from 14.99% to 5.32%. In the study, it was determined that GA3 treatments reduced the number of seed by inhibiting the pollen germination and pollen tube development. GA3 treatments did not affect the flower bud formation rate of the subsequent year. However, the treatments increased the rate of fruit casting and decreased the yield per tree. In addition, treatments decreased the total amount of phenolic and antioxidant activity of the fruits. In the study, 2nd treatment caused an increase in quercetin, epicatechin, myricetin, and benzoic acid contents. Besides, 2nd and 3rd treatments increased gallic acid, campferol, and routine contents.