Design evolution of healthcare buildings: City hospitals as a new building typology in Turkey
Sağlık yapılarının tasarım evrimi: Türkiye'de yeni bir bina tipolojisi olarak şehir hastaneleri
- Tez No: 632795
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ABDİ GÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
2014 yılında, özel sektörün Türkiye'deki sağlık yatırımlarına katkısını yeniden düzenlemek için yeni ve alternatif bir sağlık hizmeti modeli ortaya çıkmıştır. Bu modelin özü, çeşitli illerde“Şehir Hastanesi”adı ile kurulan sağlık merkezlerini oluşturmaktır. Şehir Hastaneleri, geleneksel sağlık binalarına kıyasla radikal farklılıklar göstermektedir. Projelerin gerçekleştirilme şekli ile yatırım modeli hastane projeleri için Türkiye'de daha önce uygulanmamıştır. Yatak ve hasta kapasitelerindeki artışın neden olduğu ölçek değişimi, kaçınılmaz olarak, binaların fiziki ortam etkilerini sadece mimari ölçekte değil, aynı zamanda kentsel ölçekte de yansıtmaktadır. Mimari, içinde bulunduğu bağlamdan bağımsız bir biçimde evrilememektedir. Bu çalışmada, Şehir hastanelerini kapsayan dönem ve öncesindeki dönemde yapılan sağlık yapıları, tarihsel bir bakış açısıyla ele alınmış, bu yapıların mimari tasarımlarında gerçekleşen değişimler ve yapıların tasarımlarında rol oynayan faktörler araştırılmıştır. Çalışmanın amacı; şehir hastaneleri ile diğer hastaneler arasındaki mimari tasarım farklılıklarını ortaya koymak, bu hastanelerin kentsel etkisini araştırmak ve yatırım modelini tanımlamaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
After the year 2014, a new and alternative model of healthcare services had been introduced to reorganize the contribution of the private sector on healthcare investments in Turkey. The essence of this new model was creating healthcare centers established in various provinces under the title of the“city hospital”. City Hospitals have radical differences when compared with traditional health care buildings. Furthermore, how the projects have been achieved and the investment model have not previously been implemented in Turkey. Differences in scale caused by the increase in bed and patient capacities inevitably reflect the physical environment effects of buildings not only on the architectural scale but also on the urban scale. Architectural forms cannot evolve independently of their context. In this study, healthcare buildings constructed in the period included city hospitals and the period before, are approached with a historical perspective, the transformation of these buildings' typologies and the factors which took an important role in the architectural design of healthcare structures are searched. The study aims to reveal the architectural dissimilarities between the other hospitals and the city hospitals, to search the urban impact of the city hospitals and try to describe the investment model of these hospitals.