1920-1938 yılları arasında Türkiye'de bazı yatırım politikaları (ulaştırma, ziraat)
- Tez No: 63280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AKİF TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Atatürk'ün kurduğu modern Türkiye'de demiryolu, karayolu ve ziraate büyük yatırım yapılmıştır. Osmanlıdan devralınan 4086 km'lik demiryolu 15 yılda 7513 km olmuştur. Karayolu olarak 18.335 km devralınan yoldurumu 38.868 km olmuştur. Ulaşıma ait gelişmede kanunlar çıkarılmıştır. Karayolu ve demiryolu gelişmesinde; -Milli menfaatlerimiz için yabancı sermayeden istifade edilmiştir. -Demiryolları yeniden yapılırken, bazıları yabancı şirketlerin elinden satın alınmıştır. - Nafia Bakanlığı teşkilatının vazifelerine dair ek kanunlar çıkarılmıştır. 1920'lerde ülke ekonomisi ziraate dayanmaktadır. Atatürk kalkınmayı köylünün refah seviyesini yüklestmekte görmüştür. Ziraate gelişmeyi sağlamak üzere şunlar yapılmıştır: - Tarım Kredi Kooperatifleri ve Tarım Satış Kooperatifleri kurulmuştur. - Ziraat Vekaletinin vazife ve teşkilatı ile ilgili yeni kanunlar çıkarılmıştır. - Ziraat üretiminin arttırılması için, Ziraat Bankası'nın mevzuatı hakkında kanunlar çıkarılmıştır. - Tarımda eğitim ve tekniğin geliştirilmesi için kanunlar çıkarılmıştır. Atatürk dönemi Türkiyesinde ulaşımdaki gelişmeler ile ucuz ve çabuk ulaşım gerçekleşmiştir. Bu yeni yollar ile ziraatteki üretimde hem kolay dağıtılmış, hem de kolay pazarlanmış tır. Türkiye'nin ulaştırma ve tarımda geldiği seviye Atatürk döneminde yapılan yatırımların eseridir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A great amount of investment was made on the spheres of railway, motorway and agriculture in Atatürk's modern Turkey. Railway web of 4086 km, which was taken over by the period of Ottoman reign was increased to 7153 km in 15 years. 18.335 km of motor way was also increased to 38.868 km. New laws were made on the improvement of transportation. On the improvement of railways and motorways: -For the national benefits foreign capital was taken advantage of. -While the railways were on the remake and reconstruction, some of them were bought over from the foreign campanies. -Extra laws relating to duties of the organization of the ministry of public works wer leased. In 1920's country's economy was based on agriculture. Atatürk saw the development process in the improvement of the welfare level of the peasants. These activities were carried out in order to provide the improvement on agriculture: - The agricultural sale cooperatives and agricultural credit cooperatives had been constituted. - Extra laws relating to the deputy of duty and organization of agriculture, were made. - Laws were made on the spheres of education on agriculture and the development of agricultural technigues In the period of Atatürk, with the improvements on the transportation in agricultural production and it's marketing became easier. Today, the transportation and agriculture level of Turkey is baiscly the result of the investments which were made in the period of Atatürk.