Dijital çağda çevrimiçi feminist aktivizm üzerine bir araştırma
A research on online feminist activism in digital age
- Tez No: 632824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE YENİÇERİ ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yeni medya, internetin ilk ortaya çıktığı dönemden bu yana web 2.0 ile sağladığı hızlı dönüşüm ile bugün sosyal medya olarak adlandırdığımız iletişimsel bir mecranın doğuşuna kadar varlığını ilerletti. Sosyal medyanın ötesinde hangi uygulamaların gündelik yaşam pratiklerine gireceğini bulunduğumuz konumdan kestirmek güç olsa da şimdilik insan etkinliğinin yüksek olduğu bir alan olarak sosyal medya düşünme, eylemde bulunma ve harekete geçme gibi insani süreçlere yönelik farklı bir davranışın sinyalini vermektedir. Hali hazırda Dünya'nın büyük bir kısmı için gündelik yaşamın olağan unsurlarından biri olan sosyal medya bireysel, kurumsal ve örgütsel düzeyde bir etkinlik alanı sağlamaktadır. Araştırmacılar açısından bakıldığında ise insan etkinliğine yeni bir olanak tanıyan bu mecranın ne'liğine ilişkin sorular sormak, nasıl kullanıldığına yanıt aramak ve olanaklarına dair bir görü elde etmek önemli görünmektedir. Bu tez çalışması açısından bakıldığında Twitter özelinde sosyal medyanın büyük bir ekosistemin parçası olarak aktivistlere – dijital dönüşüm ile birlikte ortaya çıkan bir kavram ile açıklamak gerekirse dijital aktivistlere- ne gibi olanaklar sağladığı kadın örgütlerinin Twitter iletişim pratiklerine yönelik bir analiz ile tartışılacaktır. Bu tartışmayı feminizm özelinde araştıran bu çalışmada dijital feministlerin Twitter kullanım pratiklerine ilişkin bir görü yakalamak amaçlanmıştır. Türkiye'deki 19 kadın örgütünün Twitter hesabından elde edilen 1385 içerik paylaşımı ile sınırlı biçimde kadın örgütlerinin Twitter kullanım pratiklerini sorgulamayı amaçlayan bu çalışmada; nitel veriye dayalı niceliksel içerik analizi yöntemi ile yer verdikleri konulara ilişkin bir görüngü elde etmek amacı ile tematik içerik analizi yöntemlerinden faydalanılmıştır. İçerik analizi için oluşturulan kod cetvelinin hazırlanmasında alan yazındaki ilgili diğer çalışmalar temel alınmış; verilere ilişkin hesaplamalarda SPSS 17.0 programından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The new media has advanced in its existence until the birth of a communicative medium, which we call social media today, with the rapid transformation it has achieved with the web 2.0 since the internet first appeared. As an area where human activity is intense, social media signals a different behavior towards human processes such as thinking, acting and mobilizing. Social media, which is currently one of the usual elements of daily life for a large part of the world, provides an activity space for individuals, institutions and organizations. For researchers, it seems important to ask questions about what this medium is, which gives people a new opportunity, to find answers to how it is used and to get an opinion on its possibilities. According to this thesis, various opportunities social media provide to activists as part of a big ecosystem will be discussed with an analysis of women's organizations' Twitter communication practices. In this study, which investigates this discussion specifically for feminism, it is aimed to gain an insight into the Twitter use practices of digital feminists. In this study, which examines the Twitter usage practices of women's organizations, 1385 tweets from 19 women's organizations' Twitter accounts were examined. Quantitative content analysis method based on qualitative data was used. In addition, thematic content analysis was used to reveal the issues that women's organizations included in their accounts. In the preparation of the code table created for content analysis, other relevant studies in the literature are based on. The SPSS 17.0 program which was used in the calculations regarding the data.