02097 numaralı Kırşehir Nüfus Defteri (Süleymanlı) (Transkripsiyon ve değerlendirme) H. 1256 (M. 1840)
02097 numbered Kırşehir Population Register(Transcription and evaluation) H. 1256 (M. 1840)
  1. Tez No: 632827
  2. Yazar: TUBA ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KARAKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Sosyal bir varlık olarak tabiatta varlığını devam ettirmeye çalışan insanın, yıllar boyunca doğum, ölüm, evlenme gibi nüfus hareketleri kayıt altına alınmıştır. Nüfus sayımları, tarihte ilk kez hane kayıtlarının tutulmasıyla başlamıştır. Bu sistem M.Ö. ikinci yüzyıla gidecek kadar eskiye dayanmaktadır. Bu kayıtlar sayesinde günümüzden çok daha önceki dönemlerin nüfus popülasyonu hakkında bilgi sahibi olmaktayız. Toplumsal birlikteliğin bir gereği olan devlet, himayesi altında olan bölgede sayımlar yaparak gerek vergi potansiyelini belirlerken gerekse askeri gücünü görerek gelecek planlaması yapmak zorundadır. Osmanlı Devleti kuruluşundan itibaren farklı nedenlerden dolayı birçok sayım şekli kullanmak suretiyle nüfus sayımı yapmıştır. Bu sayımların başında şüphesiz hazineye gelir elde etmek ve fetihler için askerlik çağına gelmiş kişileri tesit edilmek temel amaç olmuştur. Yapılan sayımlar, yapılma işlemlerine göre farklı amaçlar gütmektedir. Osmanlı Devleti'nde ilk zamanlarda yapılan sayımlar vergi mükelleflerini ve askerlik çağındakileri belirlemek için yapılırken daha sonraki dönemde yapılan sayımlar ise tahrir sistemi için yapılmıştır. Yaptığımız bu çalışma bir zamanlar Kırşehir'e bağlı olan ancak şuan Yozgat ili Yerköy ilçesi sınırları içerisinde yer alan Süleymanlı'nın H. 1256 (M.1840) tarihli nüfus defterinin transkripti ve değerlendirmesini içermektedir. Bu çalışmayı yapmaktaki amacımız bölge ile alakalı idarî, ekonomik, kültürel ve dinî yapısı hakkında bilgiler ve değerlendirmelere yer verir iken mahalleler, haneler, şahısların adları ve bu şahısların akrabalık bağları da dâhil olmak üzere bölge insanı hakkında bir yığın bilgi içermektedir.
Özet (Çeviri)
People record population movements such as death, marriage during birth. Census is started by keeping household records for the first time in history. This system BC It dates back to the second century. Due to these records, we have information about the population population of the periods much earlier than today. The state, which is a requirement of social cohesion, is for those who are under the auspices, while counting both the tax potential and the soldier. Since the establishment of the Ottoman state, using the required counting method for different reasons made the population populated. At the beginning of these census, it is undoubtedly in the age of military service to gain income for the treasury and conquest. The counts made are done differently depending on the procedures. The numbers made in the first part of the Ottoman State were made to examine taxpayers and those in military age, while more planning was made.Includes Süleymaniye's population change transcript and assessment dated H. 1256 (M.1840). Our aim in doing this study is the neighborhoods while providing information and evaluations about the administrative, economic, price and religious structure related to the region.