Seyahatnamelerin aynasında Orta Asya ve Sibirya: 19. yüzyıl İngiliz seyahatnamelerinde Türk boylarının inanç unsurları
Central Asia and Siberia in the mirror of travel books: Belief elements of Turkish people in 19th century British travel writings
  1. Tez No: 632828
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN EKİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Folklore, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
“Seyahatnamelerin Aynasında Orta Asya ve Sibirya: 19. Yüzyıl İngiliz Seyahatnamelerinde Türk Boylarının İnanç Unsurları”adını taşıyan bu çalışmanın amacı Türk halk inançlarının 19. yüzyılda Orta Asya ve Sibirya'yı ziyaret eden seyyahların seyahatnamelerine ne ölçüde ve nasıl yansıdığını belirlemektir. Bununla beraber bu belirlemeler yapılırken İngilizlerin Orta Asya ve Sibirya'ya yönelik görme ve algı biçimlerini etkileyen tarihsel, siyasal ve kültürel süreçler de anlaşılmaya çalışılmış, İngilizlerin bu bölgelere rotalarını çevirmelerine sebep olan saikler de saptanmıştır. Bu çerçevede“Doküman Analizi”yönteminin benimsendiği bu çalışmada, İngilizlerin Orta Asya ve Sibirya ilgilerine birer bölüm ayrılmış, geri kalan üç bölümde ise“Doğaüstüyle, Doğayla, Hayvanla ve İnsanla İlgili İnanç ve Uygulamalar”,“Şamanlık ve Halk Hekimliği”ve“Anlatılar”başlıklarında araştırmanın bulgularına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which is titled“Central Asia and Siberia in the Mirror of Travel Books: Belief Elements of Turkish People in 19th Century British Travel Writings”, is to determine how and to what extent Turkish folk beliefs are reflected in the travel books of British travelers who visited Central Asia and Siberia in the 19th century. However, while making these determinations, the historical, political and cultural processes affecting British sight and perception styles towards Central Asia and Siberia were tried to be understood, and motives that caused the British to turn their routes to these regions were also identified. In this context, the“Document Analysis”method is used in this study; two chapters are devoted to the British interests in Central Asia and Siberia, and in the following three chapters, which are titled“Beliefs and Practices Related to Supernatural, Nature, Animal and Human”,“Shamanism and Folk Medicine”and“Narratives”the findings of the research are presented.