Cumhuriyet Dönemi Türk Polis Teşkilatı'nın tarihi gelişimi
The Historical progress of Türk police organization in the period republic
- Tez No: 63283
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu araştırmanın konusu“Cumhuriyet Döneminde Türk Polis Teşkilatının Tarihi Gelişimi”dir. Üç bölümden meydana gelen çalışmam Cumhuriyet döneminde Türk Polis Teşkilatı, Kuruluşu, Görev ve Yetkileri ile Teşkilatlanma konularını kapsamaktadır. Bu gün Polisin ifa ettiği görevler, Adli, İdari, Siyasi ve Trafik görevlerinden oluşmaktadır. Gelişen ve değişen şartlarda Siyasal, Sosyal, Kültürel, Ekonomik, Teknolojik yenilikler hızlı nüfus artışı gibi sebepler yeni suç türlerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bütün bu gelişmeler ve değişmeler karşısında Polis de gelişmesini sürdürmüştür. 1845' de Polis adıyla teşkilatlanan güvenlik teşkilatı 1909'da içişleri Bakanlığına bağlı olarak Emniyet-i Umumiye Müdürlüğüne dönüştürüldü. 1934Me çıkarılan 2559 Sayılı“Polis Vazife ve Selayihet Kanunu”ile 1937'de düzenlenen 3201 Sayılı“Emniyet Teşkilatı Kanunu”günün şartlarına göredüzenlenerek bu günlere gelmiştir. 1953'de çıkarılan 6085 Sayılı“Karayolları Trafik Kanunu”kazaların artması karşısında yetersiz kalmış, 1983 'de ve 1997 'de tekrar düzenlenmiştir. 1909 yılında 4200 kişiye, 1928 yılında 2500 kişiye bir polis düşerken, 1995'de 791 kişiye bir polis düşecek şekilde personelde artış görülmüştür. 1997 yılı itibariyle 165698 personele ulaşan Polis Teşkilatı her geçen gün yeni düzenlemelerle suçlu yakalamada başarısını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this study is about“The Historical Progress of Turk Police Organization in the period of Republic ît has three sections titled; ”Türk Police Organization in the period of Republic“, ”Establisment, Function and Authority of the Organization“ and ”Becoming Organization" Duties, the Police perform are judical, admministrative, Politicial and connected traffic, tn variable and progressive circumstances, the reasons like political, social, cultural, economic and technological newness and also increasing population has caused new crimes. Because of all these variable and progressive circumstances the Police Organization continuously has to improve itself In 1845 Security Organization, called Police was trans formed into Directorate of Public security In In 1909 being connected with the Ministiry of Internal affairs. In 1934 Police duty and authority law numbered 3201 came into force. Highway Traffic law, come into force 1953 numbered 6085 was rearanged in 1993 and 1997 as it was insufficient because of the increasing traffic accidents The number of Police has been increasing more and more. In 1909 There was one Police for. 4200 people. In 1928 the was one Police for 2500 people, but for today there is one Police for less than 791 people. Considering 1997 it has arrived 165698 personel with nev arrangements the organization has been developing and rising its success in catching and arresting criminals by day bay.