Cumhuriyet Dönemi polis teşkilatı ve eğitimi
Turkish police organization and it is education in the term of republic
  1. Tez No: 112791
  2. Yazar: ÜNAL ALTINER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM TARLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Tarih, Education and Training, Public Administration, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Araştırmamızda, birinci bölümde polis kavramı ve Türk Polis Teşkilatımı tarihçesi ele alındı. Polis kavramı verildikten sonra, Türk Polis Teşkilatı; Eski Türkler' de ve Osmanlı Devletinin kuruluşundan itibaren alınarak, Cumhuriyet dönem; polis teşkilatına kadar anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Cumhuriyet dönemi ve sonrası polis teşkilatı ele alınarak, yapılan yeniliklerle günümüzdeki Türk Polis Teşkilatının yapısı olan merkez ve taşra teşkilatı incelenmeye çalışılmış, merkez teşkilatına bağlı daire başkanlıkları ve görevleri ile taşra teşkilatının kısımları açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde polis eğitim kurumlarının tarihi gelişimi ele alınarak, Cumhuriyet dönemi, 12 Eylül 1980 sonrası ve günümüzdeki polis teşkilatının eğitimi anlatılmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde basın-polis ilişkisi ele alınarak, 21. yüzyılda Türkiye ve bazı batı ülkelerinin polis eğitimi karşılaştırılarak Emniyet Teşkilatında görülen aksaklıklar ve çözüm önerileri ile daha iyi bir Emniyet Teşkilatı için kamuoyunun talep ve önerileri dile getirilmeye çalışılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn my study; first chapter contains, police concept and the old histery of, Turkish Police organization. I trig to describe devalpoment of Turkish Police Organization from ot toman empire to the Turkish repoblic. Second chapter contains parts of and missions of centre and provinces of turkish police organization Therth chapter contains historical devoiopment of Police Education Association From, the beginny of Turkish republic to day times of 12 Semtember 1980 Fourth chapter contains relations of police and press and the education system of Turkish Police Evrapanl countries and solution of disorganizations in Turkish Police Organization. At the and of my study I tried to express the public opinion and suggestions for a letter Turkish Police Organization. XII