Kurumsal itibar ve tüketici satın alma davranışı arasındaki ilişki: Beyaz eşya kullanıcıları üzerine bir alan araştırması
Relationship between corporate reputation and consumers' purchasing behaviour: A case study on white appliance users
- Tez No: 632834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE NUR GÖRKEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Tüketiciler, satın alma davranışlarını gerçekleştirirken farklı pek çok ölçütün etkisi altında kalabilmektedir. Özellikle rekabetin kuvvetli olduğu bir sektör olan beyaz eşya sektöründe birçok farklı markanın varlığı, tüketicilerin pek çok seçenek arasından seçim yapması sonucunu doğurmuştur. Bu durumda tüketici; beyaz eşya satın alma karar sürecinde, ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda markalar arasından belirlediği pek çok alternatifi değerlendirmektedir. Tüketiciler, satın alma işlemini gerçekleştireceği markaları fiyat ve kalite unsurlarının yanı sıra diğer markalar arasında kendisini farklılaştıran, hakkında daha olumlu duygulara sahip olduğu markaları tercih edebilmektedir. Aynı zamanda tüketiciler, yüksek kurumsal itibara sahip markalara daha fazla güvenebilmekte, onların ürünlerini daha kaliteli olarak algılayabilmektedir. Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan internet kullanıcılarına anket uygulanarak yapılmış ve kurumsal itibar ile tüketici satın alma davranışı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Bu doğrultuda kurumsal itibar bileşenleri baz alınarak, beyaz eşya markalarının kurumsal itibarının tüketici kitlesi tarafından nasıl algılandığı saptanmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte kurumsal itibar bileşenleri çerçevesinde tüketicilerin beyaz eşya satın alma davranışlarını yönlendiren faktörler belirlenerek kurumsal itibar ve tüketici satın alma davranışı arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre kurumsal itibar ile tüketici satın alma davranışı arasında sıkı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen veriler kurumsal itibarın altı bileşeninin, tüketicilerin beyaz eşya marka algılarını ve satın alma davranışlarını şekillendirmede etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Consumers can be influenced by various criteria in their buying behaviors. The presence of several different brands in the major appliances industry, where competition is particularly strong, has led consumers to make choices among various options. In this case, consumers evaluate many alternative options among these brands in line with their desires and needs in the decision-making process for buying major appliances. Alongside the price and quality factors, consumers may prefer brands depending on brands' success at distinguishing themselves or consumer's positive attitudes about those brands. At the same time, consumers can trust more to companies with higher corporate reputation and consider their products as high quality. This study was carried out by applying the survey of internet users living in Turkey, in order to determine the relationship between corporate reputation and consumer buying behavior. Accordingly, by taking components of corporate reputation as the basis, the study tried to detect how major appliance brands' corporate reputation is perceived by consumer groups. The relationship between corporate reputation and consumer buying behaviors was analyzed through determining the factors that influence major appliance buying behaviors within the framework of corporate reputation components. A strong relationship between corporate reputation and consumer buying behaviors have been determined according to the findings of the research. The data illustrates that the six components of corporate reputation are influential in shaping consumers' perception of major appliances and their buying behaviors.