31 Mart Yerel Seçimlerine ilişkin siyaset haberlerinin söylem analizi ile incelenmesi: Fox TV ve Star TV örneği
Examining of political news on March 31 Local Elections with discourse analysis: The case of Fox TV and Star TV
- Tez No: 632844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN SIRRI YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Televizyon, haber almak amacıyla en sık kullanılan kitle iletişim araçlarından biri konumundadır. Haberler toplumları, bilgilendirmekle birlikte kanaat oluşumunu da etkilemektedir. Dolayısıyla siyasal iktidar sahiplerinin önemli etki alanını oluşturmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de haber bültenlerinin siyasal iktidarlara yönelik tutumları ve izleyicilere verdikleri mesajlar incelenmektedir. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimleri'ne ilişkin siyaset haberleri söylem analizi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmada siyasi ideolojileri farklı iki kanal arasından seçilen Star TV ve Fox TV'de yayınlanan ana haber bültenlerinde seçim tarihine yaklaşan bir haftalık süreçte yer alan siyaset haberleri ele alınmıştır. Araştırmada iki kurumun haberleri işleyiş yöntemlerinin tamamen farklı olduğu, siyasi görüşleri ile aynı doğrultuda seçimin taraflarına yer ayırdıkları ve bazı durumlarda aynı haberleri bile yayınlamadıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Television is one of the most frequently used mass media for news. News societies, while informing, affect the formation of opinion. Therefore, it constitutes the important influence area of political power holders. In this study, attitudes and messages they give to the audience for the news bulletins of political power in Turkey is examined. Political news about the Local Administrations Elections held on March 31, 2019 were analyzed with the method of discourse analysis. In the research, political news that took place in the one week period approaching the election date were discussed in the main news bulletins published on Star TV and Fox TV, whose political ideologies were chosen from two different channels. In the study, it was revealed that the methods of processing the news of the two institutions are completely different, they allocate places for the election in line with their political views and in some cases they do not even publish the same news.