Milli Mücadele döneminde Ankara basını (30 Ekim 1918-21 Şubat 1921)
  1. Tez No: 63285
  2. Yazar: CAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. SEMİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Ankara, tarihin en eski devirlerinden günümüze kadar Anadolu'nun önemli merkezlerinden birisi olmuştur. 1071 'den sonra Anadolu bir Türkleşme sürecine girmiş, Ankara da bu süreç içerisinde yer almıştır. 20. yüzyıla girerken Osmanlı Devleti'nin üzerine oynanan oyunlar artmış ve Devlet, I. Dünya Savaş/ na adeta zorla sokulmuştur. Savaşın ardından imzalanan Mondros Mütarekesi' ne dayanarak İtilaf Devletleri Anadolu'yu ve başkent İstanbul'u işgal etmiştir. İşgaller karşısında baskı altında bulunan İstanbul Hükümeti birşey yapamayınca Anadolu halkı harekete geçmiştir. Bu uğurda amacıyla Ankara'da T.B.M.M. açılmıştır. Bu mücadelelerin Anadolu halkına yansıtılması gerekiyordu. Bunun için Anadolu'da bazı gazeteler kurulmuştur. Merkez Ankara'da da Milli Mücadele açısından önemli olan gazeteler yer almaktadır. Bizzat T.B.M.M. ve Mustafa Kemal Paşa'nın da destek verdiği bu gazeteler Türk Milleti'ne mücadelenin safhalarını günü gününe ulaştırmışlardır. İstanbul'un işgalinden, Anadolu'da çıkan isyanlara, cephelerde elde edilen başarılardan, diplomatik başarılara kadar her konuda yazılar neşreden bu gazete ve dergiler Milli Mücadelenin kazanılmasında Milletin ve ordunun maneviyatını yükseltmeye çalışmış ve bu konuda da çok başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY From old ages till nowadays, Ankara has been one of the important Anatolian centers. After 1071, Anatolia has lived a process of Turkization in which Ankara, too, had taken part. Entering the 20th century, the plays played on the back of the Osmanian state augmented and the latter was virtually pushed into World War I. On the basis of the Montreux Truce which had been signed after the war, the Allies occupied Anatolia and the Capital Istanbul. The oppressed Istanbul authorities not being able to undertake anything against the occupiers, the Anatolian population started to act. To gather the work made to this end in a center, the T.N. A. was, opened in Ankara. These newspapers which were supported by the T.N.A and Mustafa Kemal Pasha in person conveyed the stages of the struggle day by day to the Turkish people. From the occupation of Istanbul, the uprising in Anatolia, the successes at the front to the diplomatic accomplishments in gaining this struggle, these newspapers and magazines worked to rise the morale of population and army by publishing articles to all these topics and they have been very successful in this point.