The energy performance comparison of the integration of electrochromic glazing to an office building with different glazing types in hot-humid climatic region
Elektrokromik camlılığın sıcak nemli iklim bölgesinde farklı cam tipleri ile ofis binası entegrasyonunun enerji performans karşılaştırması
  1. Tez No: 632853
  2. Yazar: GELI IBRAHIM GELI MOHAMED GELI IBRAHIM GELI MOHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KUNDAKCI KOYUNBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Architecture, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bir binanın en az enerji tasarruflu bileşenlerinden biri olan Windows, ısıtma, soğutma ve aydınlatma ve daha fazlası dahil olmak üzere toplam enerji maliyetinin% 40'ından sorumludur. Bu enerjinin% 30'u verimsiz bina bileşenleri nedeniyle kaybedilir (DOE)., 2006). Elektrokromik cam (EC) önde gelen teknolojilerden biridir ve binaların enerji tüketimini önemli ölçüde azaltabilir (View Glass, 2013). Geleneksel camdan farklı olarak, EC cam gölge durumlarını yolcuların ihtiyaçlarına göre dinamik olarak değiştirir. Camın renk tonu seviyesi değiştiğinde, camın özellikleri de buna göre değişir. Elektrokromik camın enerji simülasyonları hakkında daha önce çalışmalar yapılmıştır. Bununla birlikte, mevcut yazılımların çoğu dört boyama durumunu EC camına ekleyemez veya belirli bir boyama programına başvuramaz, bu da simülasyon sonucunu yanlış ve güvenilmez hale getirir. DIVA'da üç renklendirme durumu, güneş yükü etkileri, cam renklendirme programı göz önünde bulundurularak birden fazla ana faktörü alan simülasyon iş akışları, gelişmiş güvenilirlikleri göstermektedir. Bina zarfları için, geleneksel camlar sadece sabit özellikler ve içinden geçen ışığın benzersiz kontrolünü sunar. EC cam, daha geniş bir ışık geçirgenliği yelpazesi göz önüne alındığında daha iyi bir çözüm sunar. Dinamik doğası nedeniyle, EC camı, camın durumunu günün belirli bir saatinde kontrol etmek için özel bir kontrol algoritmasına ihtiyaç duyar ve bu nedenle renklendirme programı değişir. EC camın özelliği, enerji performansı ve görsel konforu üzerine bir çok araştırma yapılmıştır, ancak termal konfor az çalışılan bir alandır. Gelecekte en cazip piyasa sürücüsü olabilecek işgücü verimliliğini ve insan sağlığını etkilediğinden termal konfor için daha fazla dikkat gösterilmelidir. Ana hedef, soğutma mevsiminde güneş ısısında istenmeyen artışları en aza indirmek ve ısıtma mevsiminde bunları en üst düzeye çıkarmak ve ayrıca parlama olmadan gündüz aydınlatma performansını optimize etmektir.
Özet (Çeviri)
Windows, as one of the least energy-efficient components of a building, are responsible for up to 40% of the total energy cost, including heating, cooling and lighting, and more. 30% of this energy is lost to because of inefficient building components (DOE)., 2006). Electrochromic glass (EC) is one of the leading technologies and can significantly reduce the energy consumption of buildings (View Glass, 2013). Unlike traditional glass, EC glass dynamically changes its shadow states according to the needs of the occupants. When the tint level of the glass changes, the properties of the glass change accordingly. Previous studies have been conducted on energy simulations of electrochromic glass. However, most existing software does not have the ability to add the four staining states to the EC glass or to apply a specific staining program, making the simulation result inaccurate and unreliable. Simulation workflows in DIVA which take multiple main factors three tinting states, solar load impacts, glass tinting schedule into consideration seem to indicating improved reliabilities. For building envelopes, conventional glasses offer only fixed properties and unique control of the light passing through them. EC glass offers a better solution given a wider range of visible light transmission. Due to the dynamic nature, the EC glass needs a specific control algorithm to check the state of the glass at a certain time of the day, and therefore the coloring program varies. A lot of research has been carried out on the study of property, energy performance and the visual comfort of EC glass, but thermal comfort is an area that has been little studied. More attention needs to be paid to thermal comfort as it affects labor productivity and human health, which could be the most compelling market driver in the future. The main objective is to minimize unwanted increases in solar heat during the cooling season and to maximize them during the heating season and also to optimize daytime lighting performance without glare.