Corpora in foreign language teacher education: Introducing a corpus literacy course to ELT pre-service teachers
Yabancı dil öğretmeni eğitiminde derlem: İngiliz dili eğitimi öğretmen adaylarına derlem okuryazarlığı dersi
  1. Tez No: 632852
  2. Yazar: TUĞBA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Derlemlerin yabancı dil öğrenimi ve öğretiminde kullanımı giderek daha yaygın hale gelmektedir ve günümüzde çoğu öğretmen ve öğrenci çoğunlukla hiç farkında olmadan derlemlerden elde edilen verilerle hazırlanan kaynakları kullanmaktadırlar. Derlemleri kullanmanın özgün dile ulaşma, dili bağlam içerisinde öğrenme, sezgiler yerine gerçek hayatta kullanılan dili temel alma, teknolojiyi dil öğrenimi/öğretimine uyarlama, öğrenicilerin daha özerk ve istekli olmasını sağlama, araştırmaya yönlendirme ve ayrıca kaynak üretimi için zengin bir veri tabanına erişebilme gibi yararlar sağladığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu sebeple derlem okuryazarlığının dil öğretmeni eğitimine dahil edilmesi, dil öğretmenlerinin bu okuryazarlık becerilerini edinebilmeleri için şiddetle önerilmektedir. Her ne kadar derlem okuryazarlığının dil öğretmeni eğitimine eklenmesinin önemi sıklıkla vurgulansa da Türkiye'de bu dersleri programlarına dahil eden İngilizce Öğretmenliği bölüm sayısının oldukça az olduğu anlaşılmaktadır. Bunları göz önüne alarak bu çalışma, temel öğretmenlik eğitiminin, derlem okuryazarlık becerilerini kazanmak için öğretmen eğitiminin en uygun aşaması olduğu önerildiğinden, hizmet öncesi yabancı dil öğretmenleri için bir derlem okuryazarlık dersi geliştirmeyi ve uygulamayı amaçlamaktadır. Bu nitel çalışma öncelikle öğretmen adaylarının derlem dilbilimine ilişkin altyapı bilgilerini araştırmayı, daha sonra İngilizce öğretmen adaylarına derlem okuryazarlık dersini etkin olarak uygulamayı amaçlamaktadır. Çalışma aynı zamanda dersin dil farkındalığı ve öğretmenin materyal geliştirme sürecindeki rolü üzerindeki olası etkilerini incelemektedir. Son olarak, dersin etkili ve sorunlu yönlerini belirlemek için katılımcılar ve ders öğretmeni tarafından yapılan ders değerlendirmelerini ve dersin verimliliğini artırmak için yapılan önerileri de çözümlemektedir. Araştırma çerçevesinde, süreci ayrıntılı bir şekilde izlemek için ders öncesinde, dönem içerisinde ve dersin sonunda veri toplanmıştır. Bu sebeple ders öncesi sormaca, raporlandırmalar, düşünüm ödevleri, yarı yapılandırılmış görüşmeler, odak öbeği tartışmaları, öğretmen günlüğü ve sınıf gözlemleri gibi çok sayıda veri toplama aracı kullanılmıştır. Bilgisayar destekli içerik analizi ile toplanan veri nesnel bir şekilde çözümlenmiştir. Sonuçlar, öğretmen adaylarının çoğunun temel derlem dilbilim kavramlarını bilmedikleri ve gelecekteki İngilizce öğretmenleri için bir derlem okuryazarlık dersine gereksinim duyulduğunu göstermiştir. Bulgular ayrıca dersin dil farkındalığını arttıran bir etkisi olduğunu; buna ek olarak, İngilizce öğretmen adaylarının materyal geliştirmede öğretmenin rolüne bakış açıları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, katılımcılar dersi dil öğretmeni ve dil öğrenicileri için özgün dile ulaşma, farkındalığı artırma, teknolojinin dahil edilmesi, yenilikçi ders içeriği ve akademik geleceği destekleme gibi çeşitli nedenlerle oldukça etkili buldular. Ancak, bazı teknik sorunların dersin etkinliğini olumsuz yönde etkilediğini belirttiler. Dersi veren öğretmeninin değerlendirmeleri de öğrencilerin değerlendirmelerine uyumlu bulunmuş, materyal geliştiricilerinin ve yayınevlerinin dil öğretiminde derlem kullanımını yaygınlaştırmak için hizmet öncesi dil öğretmenlerini de göz önüne almasının gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of corpora in foreign language learning and teaching is becoming increasingly popular, and nowadays most of the teachers and learners are using materials informed by corpora even without recognizing. As the advantages of using corpora such as reaching authentic language and language in context, depending on real-life language instead of intuitions, integration of technology into language learning/teaching, making the learners more autonomous and motivated, encouraging research, and also having access to a rich database for material production, etc. have already been proved, the integration of corpus literacy into language teacher education is highly suggested to equip the language teachers with corpus literacy skills. Although the significance of corpus literacy integration into foreign language teacher education is strongly emphasized, it is found out that in Turkey, the number of ELT departments including such courses is highly scarce. As a result, this study aims to introduce a corpus literacy course to pre-service language teachers as initial teacher education is claimed to be the most convenient phase of teacher education to acquire corpus literacy skills. This qualitative study aims to investigate firstly the familiarity of the pre-service teachers with corpus linguistics, then introduce a corpus literacy course to pre-service English language teachers. The present study also examines the possible effects of the course on language awareness and the role of the teacher in the material development process. Finally, it investigates the evaluations of the course proposed by the participants and the course teacher to identify the effective and problematic aspects of the course as well as the suggestions made to improve its effectiveness. Throughout the research process, multiple data collection tools such as pre-course survey, minute papers, reflection papers, semi-structured interviews, focus group discussions, teacher journal, and classroom observations were utilized to monitor the process elaborately, and computer content analysis was conducted to analyze the collected data objectively. The results revealed that the majority of the pre-service teachers were not familiar with basic corpus linguistics terms. It was found that there was a need for a corpus literacy course for prospective English language teachers. The findings also indicated that the course had a language awareness-raising effect; also, it had a positive effect on the perspectives of the English teacher trainees on the teacher role in material development. All in all, the participants found the course efficacious for language teachers and language learners for several reasons such as accessing authentic language, raising awareness, technology integration, innovative course content, and being supported in their academic career. However, they stated that some technical issues hindered the effectiveness of the course. The course teacher's evaluations were also in parallel to the students' while she added that material developers and publishers should target pre-service language teachers to expand the use of corpora in foreign language teaching.