Hibrit yakıtlı sonda roketlerinde kanatçık eğim açısının dönme hızı ve performansa etkisi
The effect of fin cant angle on spin rate and performance in hybrid sounding rockets
  1. Tez No: 632908
  2. Yazar: BÜŞRA NİMET EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAD KUCUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sonda roketleri atmosferde geli ̧smi ̧s roketlere göre daha fazla vakit geçirdigi için stabilite ̆ kanatçıklar ile saglanır. Roketin atmosferde dengeli ve güvenli bir ̧sekilde yol alması için kendi ̆ ekseni etrafında bir dönme etkisinin olması, agırlık merkezi eksen kaçıklıkları ve rüzgar gibi ̆ olumsuz olayların etkisini azaltarak, uçu ̧sun dengeli olmasını saglar. Bu yüksek lisans tezinde ̆ dönme etkisi verecek egim açısının iki farklı ̧sekilde kullanımı incelenecektir. El hesaplamaları ̆ kolaylık saglaması açından bilgisayar koduna dönü ̧stürülecek ve e ̆ gim açısının kanatçıklarda ̆ olu ̧sturdugu dönme hızı bu kod ile hesaplanacak ve daha sonra bilgisayar destekli hesaplamalı ̆ akı ̧skanlar dinamigi programı ile bu sonuçlar teyit edilecektir. Bu hesaplamalara göre roketin ̆ stabilitesi için uygun olan dönme hızı belirlenip gerçek uçu ̧slarda test edildikten sonra roketin performansı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Since sounding rockets spend more time in the atmosphere compared to the advanced rockets, the stability is provided via fins. In order that the rocket can travel safely in the atmosphere it must have a rotational effect around its own axis. This makes the flight stable by reducing the effects of the negative events such as axis misalignments of center of gravity and gust winds. In this master's thesis two different usage of angle inclination that will give rotational effect will be examined. The hand calculations will be converted into computer code for convenience, and the spin rate created by the cant angle in the fins will be calculated with this code and then these results will be confirmed with the computer-aided computational fluid dynamics program. According to these calculations, the appropriate spin rate for the stability of the rocket will be determined and the performance of the rocket will be examined after being tested in real flights.