Kiral manyetik MCM-41 nanopartikül hazırlanması ve katalitik etkinliğinin araştırılması
Preparation of chiral magnetic MCM-41 nanoparticle and investigation of catalytic effectiveness
- Tez No: 632907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR GÖK, PROF. DR. FATİH MEHMET EMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, manyetik mezo-gözenekli silika (Fe3O4@MCM-41) destekli üre-primer amin birimi içeren yeni bir kiral nanopartikül sentezi yapılmıştır. Elde edilen yapıların karaterizasyonu NMR, polarimetre, kütle, FT-IR, SEM, XRD, BET ve TGA spektroskopik ölçümleri kullanılarak yapılmıştır. Sentezleri yapılan kiral homojen ve heterojen katalizörlerin katalitik etkinlikleri Aldol, Michael ve Transfer Hidrojenasyon gibi çeşitli enantiyoseçimli reaksiyonlarda incelenmiştir. Aynı zamanda heterojen katalizörün geri kazanımı ve tekrar kullanılabilirliği bu reaksiyonlarda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new chiral nanoparticle containing magnetic mesoporous silica (Fe3O4@MCM-41) supported urea-primary amine unit was synthesized. The structures obtained were characterized using spectroscopic measurements NMR, polarimeter, mass, FT-IR, SEM, XRD, BET and TGA. The catalytic effectiveness of the synthesized chiral homogeneous and heterogeneous catalysts was investigated in various enantioselective reactions such as Aldol, Micheal and Transfer Hydrogenation. At the same time, the recyclability and the reusability of the heterogeneous catalyst were investigated in these enantioselective reactions.