Avrupa Birliği üyeliği sürecinde Türkiye'deki metropolitan alan yerel yönetimlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 63291
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Bu çalışma Avrupa Birliği Üyeliğine yaklaşmış olan Türk Yerel Yönetim yapısını sergilemeye yöneliktir. Türkiye'nin Avrupa Birliği ile uyumu konusunda karşılaştırmalı bir yaklaşım getirilmeye çalışılmıştır. Küreselleşmeye koşut olarak, yerelleşmenin de yeniden anlam ve önem kazanması, Avrupa Birliği gibi yapılanmaları etkilemektedir. Sonuç olarak, yerel yönetimlerimiz bir yandan metropolitan gelişimlerin getirdiği ihtiyaçları karşılamaya çalışırken, diğer yandan da bu global gelişmelerle birlikte hizmetlerle ilgili yapılaşma standartlarına ulaşmaya çalışmaktadır. Bu yüzden iki boyutlu bir sorun ortaya çıkmaktadır. 1960'lardan sonra, metropolitan alanlar ülkelerin kentsel panoramasında başat bir faktör olmaya başlamıştır. Göçlerden kaynaklanan ağır nüfus yığılması sosyal yapının dinamizminin de yansıdığı metropolitan alanlarda, belediye hizmetlerinin sunumu ile talebi arasındaki dengesizliği artırmıştır. Bunun yanında, belediyelerin gelişimi, merkezi hükümet tarafından kurulan ağır vesayet kontrolü ile de zorlaşmıştır. Bu zorlukların ve sorunların farkına varılması ile 1984 de Türk Metropolitan Yönetim sisteminde bir yasal reform başlatılarak uygulamaya konulmuştur. Ancak sistem geliştirilmeli ve üst yönetimde ürtkenlik ve verimliliğin maksimizasyonu sağlanırken alt yönetimde demokratik katılım en üst düzeye çıkartılmalıdır. Metropolitan yönetimler kurulurken yapılacak seçimlerde mevcut kentsel kuramların ışığında ülke çapındaki nüfus hacmi, kentsel nüfus yoğunluğu gibi belirli bazı kriterler gözönünde bulundurulmalıdır. Belediyelerin ana işleri, planlama, koordinasyon, denetim gibi makro düzey yönetim olmalıdır.Diğer yandan kamu hizmetlerinin sağlanmasında dernekler ve vakıflar gibi gönüllü örgütler aracılığıyla halkın katılımı teşvik edilmelidir. Gelecek, kentleşmeyle şekillenmiş bir yerel yönetimler dönemi olacaktır. Bu nedenle Türk Yerel Yönetim Sistemi bu küresel etkileri karşılamaya hazır olmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study tries to exhibit Turkish Local Administration structure which is close membership to European Union. A comparative aproach to isue harmonization of Turkey to European Union tried to be done. Parallel to globalization has become important this is affecting some international organizations like European Union. Therefore, our local administrations, at one hand try to meet necessities of metropolitan developments on the other hand try to reach European service and structural standarts together with these global developments. So this two dimensional problem arises. After 1960's, metropolitan areas started becoming a dominant factor in the countn/s urban scene. Heavy population concentration originated from immigration process, intensified the imbalance between the supply and demand of municipal services in the metropolitan areas where the dynamism of social structure reflects itself.. Meanwhile the development of municipalities was hindered by the heavy tutellage established on them by the central goverment. Recognizing this situation and problems, in 1984 a legal reform has been initiated and a new Turkish Metropolitan Administration System is intruduced and applied. The system should be developed in such a way ; in the upper tier productivity and efficiency should be maximized meanwhile in the lover tier, democratic participation should be maximized. For the selection of metropolitan areas for establishing metropolitan administration on the national scale in the light of some existing urban theories certain creteria should be used such as population size, urban population density. The basic function of the municipalities should be a better execution of the macro level management activities such as planning coordination, follow up and inspection.On the other hand, people's participation in the provision of the public services through voluntary organisations such as foundation and associations has to be encouraged. The future will be a period of local administrations shaped by urbanization. For this reason Turkish Local System must be ready to meet these global effects.