Futbolda kondisyonel ve teknik özelliklerin başarıya olan etkisinin incelenmesi (Türkiye Süper Ligi örneği)
Investigation the effect of physical condition and technical features on soccer success (Example of Turkey Super League)
  1. Tez No: 632913
  2. Yazar: MEHMET ALP ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Futbol tüm dünyadaki spor organizasyonları arasında en popüler olanıdır. Futbolun bilimsel temellerinin iyi bilinmesi futbolun gelişimi açısından çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı Türkiye Süper Ligi'nin son 3 sezondaki çeşitli istatistiksel verilerinin takımların başarı düzeylerine olan etkilerini teknik özellikler ve kondisyonel özellikler bakımından incelenmesidir. Takımların son 3 sezonda ortaya koydukları performansları ile ilgili çeşitli istatistiksel verilerinin sezon sonunda almış oldukları puanlara olan etkisi incelenmiştir. Takımların maç başına ortalama; toplam koşu mesafeleri (TK), sprint mesafeleri (SM), yüksek yoğunluklu koşu mesafeleri (YYK), maç başına şut sayıları (MBŞ), maç başına isabetli pas sayıları (MBİP), maç başına pas yüzdeleri (MBPY), maç başına kilit pas sayıları (MBKP) ve topa sahip olma oranları (TSOO)'nın sezon sonunda topladıkları toplam puana (TP) etkisi incelenmiştir. Teknik özellikler; MBŞ, MBİP, MBPY, MBKP ve TSOO olarak alınmış, kondisyonel özellikler ise; TK, SM ve YYK olarak belirlenmiştir. Verilerin incelenmesinde SPSS22 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Soccer is the most popular sport among sports organizations all over the world. Knowing the scientific bases of soccer is very important for the development of football. The aim of this study was to investigate the effects of some statistical datas in terms of technical and conditional features on soccer success. The effects of various statistical data on the performances of the teams in the last 3 seasons on the scores they received at the end of the season were examined. Average of teams per game; total running distances (TRD), sprint distances (SD), high intensity running distances (HIRD), shot per game (SPG), Number of accurate passes per game (NAPPG), pass percentage per game (PPPG), number of key pass per game (NKPPG) and the possession of the ball (PB) on the total points (TP) collected at the end of the season were examined. SPG, NAPPG PPPG, NKPPG and PB are taken as technical features, while TRD, SD and HIRD are taken as conditional features. SPSS22 package program was used to analyze the data.