2. Lig 5. Grup'ta mücadele eden Malatyaspor-Diyarbakır ve Siirt Köy Hizmetleri Spor futbol takımlarında oynayan futbolcuların fizyolojik özelliklerinin analizi ve mukayesesi
Analysis and comparison of physical and physiological capacities in 2nd league, 4th group soccer players of Malatyaspor, Diyarbakırspor and Siirt Köy Hizmetleri Spor soccer teams
  1. Tez No: 49077
  2. Yazar: BURHANETTİN HACICAFEROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK YAMANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
69 ÖZET Bu çalışmanın amacı, 2. lig 5. Klasman grubundan çıkarak play of'ta birinci lige çıkmak için mücadele eden Diyarbakırspor ve Siirt Köy Hizmetleri spor ile 2. lig 5. yükselme grubundan 1. lige çıkmak için mücadele eden Malatyasporlu futbolcuların fiziksel ve fizyolojik parametrelerini ölçerek birbirleri ile mukayese etmektir. Futbol; kendini oluşturan teknik-taktik kondisyon gibi elementler ile ruhsal ve eğitsel yönden sağlıklı, dengeli bireylerin oluşmasında etkili bir spor çeşidi, aynı zamanda bir eğitim aracıdır. Futbolda oyuncunun başarısı ve verimliliği, sporcunun eğitim ve antrenman düzeyi, ülkenin coğrafi konumu ve iklimi, antrenörün özellikleri, sporcunun beslenme alışkanlıkları ve futbolcunun fiziksel, fizyolojik ve psikolojik karakteristikleri ile yakından ilgilidir. Futbolculara uygulanan antrenman programlarının amacı, onların fizyolojik kapasite yeteneklerini geliştirmektir. Fizyolojiye veriler antrenman programlarının düzenlenmesinde kullanılır. Futbol oyununda kuvvetin, esnekliğin, aerobik ve anaerobik gücün ve çabukluğunu önemi çok büyüktür. Bu çalışmada istirahat kalp atım sayısı stetheskope, kan basıncı stetheskope ve tansiyon aleti, vücut yağ yüzdesi skinfold caliper aleti, aerobik güç cooper testi (12 dakika koşu testi), anaerobik güç dikey sıçrama testi, esneklik sit and Reach sehpası ve sürat 50metre koşu testi kullanılarak ölçüldü. Bu çalışmanın sonuçları t - testi kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY The purpose of this study is to compare each other by measuring the physical and the physiological parameters of the players of Malatyaspor contesting to come up to teh first league from the fifth classification group in the second league and the players of Siirt Köy Hizmetleri Spor and Diyarbakırspor who joined play off from the fifth classification group in the second league and are still contesting to come up to the first league Soccer having the elements as technigue-tacties and cotiditionJs an effective branch of sports in bringing up healthy and balanced individuals in point of training and psyche. Joccer is clasely related to physical, physiological and psychological characteristics of players; players habits of nouristment; specialities of trainer; location and climate of country; training and exercise level of player; succerss and productivity of player. The purpose of exercise program having the players pratice is to deuelop their physiological ability. The physiological data is used in arranging the exercise program. The importance of strength, flexibilirty, derobic and anaerobic power and guickness is very great in soccer In this study, with a stethoscope the counting of the blood pressure, with a skinfold caliper the rate of body fat, with a cooper test (12 min. Run test) the aerobic power, with a vertical jump test the anderobic power, with a Sit and Reach test the flexibility and a 50 in. Run test the speed have been measured. The esults of this study have been avaluated by using t - test.