İnsan kaynakları muhasebesi kapsamında çalışanların işletmeye olan maliyetlerinin ölçülmesi ve bir üretim işletmesinde uygulama
Measuring employee costs using human resources accounting and an application in a production company
- Tez No: 632921
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS NACİ TANIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsan kaynağı, işletme faaliyetlerinin verimli ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesinde önemli görevler üstlenmekte ve vazgeçilmesi mümkün olmayan üretim faktörlerinin en başında bulunmaktadır. Dolayısıyla işletmeler için oldukça önemli olan insan kaynağının yönetilmesi ve planlanması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyacın veriler ışığında ve doğru bir şekilde giderilmesi için insan kaynağının ölçülmesi ve sayısal olarak ifade edilmesi gerekmektedir. İnsan kaynağının ölçümü ve sayısal olarak ifade edilmesi insan kaynakları muhasebesi ile mümkün olmaktadır. İnsan kaynakları muhasebesi, insan kaynağına ait bilgileri belirlemek, ölçmek ve elde edilen verilerin işletme ile ilgili bilgi kullanıcılarına aktarmak işlevini üstlenenmektedir. Öte yandan, insana yapılan yatırımın maliyetini, personel yenileme maliyetini ve insanın örgüt için değerini hesaplamayı da kapsamaktadır. Bu çalışma, insan kaynakları yenileme maliyeti modeli kapsamında ortaya çıkan maliyetlerin, Çukurova Bölgesinde faaliyet gösteren plastik gereçler üreten işletmede incelenmesini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda“Durum Çalışması”metodu kullanılarak işletmede derinlemesine bir inceleme gerçekleştirilmiştir. İşletmenin sahip olduğu veriler elde edilmiş ve bu verilerin analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human resources management plays important roles in carrying out business activities efficiently and effectively and is one of the most indispensable costs factors. Therefore, the need to manage and plan human resources, which is very important for businesses, has emerged. Human resource needs to be measured and expressed numerically in order to meet this need in the light of the data and correctly. Measurement and numerical expression of human resources are possible with human resources accounting. Human resources accounting undertakes some functions of determining and measuring human resource information and transfers the obtained data to business users. On the other hand, it also includes evaluating the cost of investment in people, the cost of staff replacement and the value of human for the organization. This study aims to examine the costs that arise within the scope of the human resources replacement cost model in an enterprise producing plastic equipment operating in the Çukurova Region. Accordingly, an in-depth analysis was carried out at the enterprise using the“Case Study”method. The data released by the enterprise were obtained and the analysis of these data was carried out.