KOBİ nitelikli yiyecek ve içecek işletmelerinde gıda güvenliği bilgisinin tekrar ziyaret etme niyetine etkisi
The effect of food safety information on intention to revisit in SME qualified food and beverage enterprises
- Tez No: 632920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ KIRMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Besin insanların hayat döngülerini devam ettirebilmelerinde gerekli en önemli faktördür. Dolayısıyla gıdanın insan beklentilerini karşılayacak biçimde üretilmesi, hazırlanması ve satışa sunulması bir zorunluluktur.Bu çalışmada KOBİ nitelikli yiyecek içecek işletmelerinden hizmet talep eden turistlerin gıda güvenliği bilgisinin tekrar ziyaret etme niyetine etkisi ele alınmakta ve araştırılmaktadır. Bu çerçevede Haziran-Eylül 2019'da Ankara ilini ziyaret ederek KOBİ nitelikli yiyecek içecek işletmelerinden hizmet talebinde bulunan 437 yerli turistten anket tekniğinden faydalanılarak veri toplanmıştır. Anket verilerinden elde edilen sonuçlar dahilinde yerli turistlerin gıda güvenliği bilgileri için çapraz bulaşma, hijyen, kişisel hijyen, temizlik ve personel sağlığı olmak üzere beş boyut tespit edilmiştir. Yerli turistlerin tekrar ziyaret etme niyeti için ise tek boyut belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Food is the most important factor for people to maintain their life cycle. Therefore, it is an imperative that food is produced, prepared and offered for sale to meet human expectations. In this study, the effects of food safety information on the intention of revisiting the tourists who demand service from SME qualified food and beverage establishments are discussed and investigated. In this framework, data was collected from 437 local tourists who visited Ankara in June-August 2019, requesting services from SME qualified food and beverage businesses, using the survey technique. Within the results of the survey data, five dimensions were identified for food safety information of local tourists: cross contamination, hygiene, personal hygiene, cleaning and personnel health. A single dimension has been determined for the intentions of local tourists to revisit.