Belh bölgesinde hadis ilmi ve Belhli hadisçiler
The hadith science in Balkh region and the Balkhi traditionalists
- Tez No: 632927
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Belh bölgesi kurulduğundan beri dinî, kültürel, coğrafî, fizikî, ticarî ve siyasî açısından önem arz etmiştir. Tarih boyunca çeşitli dinler ve milletlerin önemli yerleşim yerlerinden biri olan Belh şehri, Zerdüştlüğün çıkış yeri olarak tanınmaktadır. İslâm'ın buraya girişi ile dinî ve ilmî alannda hızlı bir şekilde gelişme kaydederek İslâm kültür ve medeniyetinin seçkin merkezlerinden biri haline gelmiştir. Önce eski Horasan'ın siyasî yönetemi altına girmiş daha sonra da Toharistan Devleti'nin irfan ve dinî merkezi olmuştur. İslâm coğrafıyacıları bu bölgeye, Ümmü'l-Bilâd (şehirlerin anası) ismini vermiştir. Ayrıca burası hadis, tefsir, fıkıh, felsefe, edebiyat, tıp ve coğrafya alanında yetişen alimlerden dolayı da Kübbetü'l-İslâm ve Dâru'l-Fukahâ gibi adlarla anılmıştır. Bu çalışmada, Horasan'ın dört büyük siyasî merkezlerinden biri olan Belh bölgesinin, İslâm'a girdiği dönemlerinden günümüze kadar hadis ilmi alanında öne çıkan, hadis alimleri yanında burada hadis alanında yapılan ilmi çalışmalar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the establishment of the Belh region, it has been important for religious, cultural, geographical, physical, commercial and political aspects. The city of Belh, which has been one of the important settlements of various religions and nations throughout history, is known as the exit place of Zoroastrianism. With the entry of Islam here, it has rapidly progressed in the field of religion and science, making it one of the elite centers of Islamic culture and civilization. It first came under the political method of the ancient Khorasan and later became the lore and religious center of the Toharistan state. Islamic geographers named this region Ummu'l-Balad (mother of cities). In addition, this place was named with the names such as Kubbetu'l-Islam and Daru'l-Fukaha because of the scholars who grew up in the field of hadith, tafsir, fiqh, philosophy, literature, medicine and geography. In this study, one of the four major political centers of Khorasan, Belh region, The scientific studies in the field of hadith, which stand out in the field of hadith science since the time it entered Islam, have been discussed here.