Yaşlılıkta içselleştirilmiş damgalanma ve sosyal desteğin iyilik durumu ve depresyon ile ilişkisi
The relationship of internalized stigma and social support with well-being and depression among the elderly
- Tez No: 632937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BAYDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 65 yaş üstü bireylerde içselleştirilmiş damgalanma ve sosyal desteğin iyilik hali ve depresif duygudurum ile ilişkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma niceliksel tarama modelindedir. Araştırmada 162 kişiye anket uygulanmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri geriatrik depresyon ölçeği ve Dünya Sağlık Örgütü iyilik durumu indeksi puanlarıdır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri sosyodemografik özellikler, çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği ve yaşlı içselleştirilmiş damgalanma ölçeği puanlarıdır. Verilerin analizinde Mann Witney U testi, Kuruskal Wallis testi, Sperman korelasyon analizi, Ordinal lojistik regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmada SPSS 25.0, Stata 14 ve Lisrel 9.1 istatistik paket programları kullanılmıştır. Bulgular: Yapılan analizde araştırmaya katılanların yaş, eğitim durumu, medeni durum, kiminle birlikte yaşadığı, gelir durumu, kronik hastalık varlığı gibi sosyodemografik özellikleri ile depresif duygudurum ve iyilik durumu arasında anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca depresif duygudurum ve iyilik durumu ile yaşlı içselleştirilmiş damgalanma düzeyi ve çok boyutlu algılanan sosyal destek düzeyi arasında anlamlı ilişkinin olduğu bulunmuştur. Yaşlı içselleştirilmiş damgalanmanın depresif duygudurumuna pozitif yönde, iyilik durumuna ise negatif yönde etkisi vardır. Buna karşın sosyal desteğin depresif duygudurumuna negatif yönde, iyilik durumuna ise pozitif yönde etki ettiği belirlenmiştir. Sonuç: Hem yaşlı içselleştirilmiş damgalanmanın hem de sosyal desteğin birbirinden bağımsız bir şekilde iyilik ve depresif duygudurumuna etki ettiği belirlenmiştir. Sosyal destek varlığı yaşlının içselleştirilmiş damgalanmadan kaynaklanan depresif duygudurumunu azaltmış, iyilik durumunu arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the relationship between internalized stigma and social support with well-being and depressive mood in individuals over 65 years of age. Material and Method: The study is survey model. A questionnaire was applied to 162 people in survey. Dependent variables of research are geriatric depression scale and WHO-5 well-being index score. The independent variables of the study are the sociodemographic characteristics, multidimensional perceived social support, and elderly internalized stigma scale score. Mann Witney U test, Kruskal Wallis test, Spearman correlation and ordinal logistic regression were applied in the analyzes of data. SPSS 25.0, Stata 14 and Lisrel 9.1 statistical package programs were used in study. Results: In the analysis, a meaningful relationship was determined between depressive mood and well-being, the sociodemographic characteristics of the participants such as age, education status, marital status, who they lived with, income status, chronic disease. There was also significant relationship between depressive mood and well-being and elderly internalized stigma level and multidimensional perceived social support level. Elderly internalized stigma was positively correlated with depressive mood, and negatively linked with well-being. Nonetheless, multidimensional perceived social support was negatively linked depressive mood and positively correlated with well-being. Conclusion: It has been identified that both internalized stigma and social support, independently affect the well-being and depressive mood. The presence of social support has reduced the depressive mood caused by internalized stigma and increased the well-being.