İç hastalıkları polikliniğine başvuran yaşlı hastalarda içselleştirilmiş damgalanma ile iyilik durumu, yaşam kalitesi, depresyon ve algılanan sosyal destek arasındaki ilişki
The relationship between internalized stigma and well-being, quality of life, depression, and perceived social support in elderly patients presenting to internal medicine outpatient clinic
  1. Tez No: 855803
  2. Yazar: ZEYNEP ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVNAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Yaşlılarda içselleştirilmiş damgalanma ile iyilik durumu, yaşam kalitesi, depresyon ve algılanan sosyal destek arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Yöntem: Kesitsel, nicel tasarımdaki bu araştırmada, iç hastalıkları polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri, mini mental testi geçen 139 kişi, yüzyüze anket yöntemi uygulanarak araştırmaya alınmıştır. Verilerin toplanmasında literatür taranarak oluşturulan veri toplama formu (VTF) ve Türkçe uyarlamaları yapılmış yaşlı içselleştirilmiş damgalanma (YİDÖ), iyilik hali, geriatrik depresyon ölçeği (GDÖ), yaşam kalitesi (WHOQOL-AGE), çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçekleri (ÇBASDÖ) ve Avrupa yaşlı tutum anketi (AYTA) kullanılmıştır. Etik onamın alınmasının ardından, veri toplanmasına başlanmıştır. Katılımcıların yazılı onamları alınmıştır. Analizlerde SPSS 24.0 kullanılmış, p2) gruplu değişkenlerin analizinde kullanılmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişki pearson korelasyon testi ile; etki ise lineer çoklu regresyon ile analiz edilmiştir. Bulgular: Ölçeklerin ortalama puanları YİDÖ 61,86 ± 21,02; iyilik durumu 12,47 ± 5,59; AYTA 74,83 ± 10,71; ÇBASDÖ 55,62 ± 13,18; WHOQOL-AGE 50,07 ± 15,71; GDÖ 6,76 ± 2,52 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is an investigation of the relationship between internalized stigma and well-being, quality of life, depression and perceived social support in the elderly. Method: In this cross-sectional, quantitative study, 139 individuals aged 65 and over who passed the Mini-Mental State Examination and presented to the internal medicine outpatient clinic were included in the study through face-to-face survey method. In the collection of data, a data collection form (DCF) created by scanning the literature and Turkish adaptations of the elderly internalized stigma scale (EISS), well-being, geriatric depression scale (GDS), quality of life (WHOQOL-AGE), European elderly attitude survey (EEAS) and multi-dimensional perceived social support scales (MPSSS) were used. After obtaining ethical approval, data collection was started, and their written consents were obtained. SPSS 24.0 was used in the analyses, and p2) group variables) were used to examine the significant difference of scores according to sociodemographic characteristics. The relationship between scale scores was analyzed with the Pearson correlation test; the effect was analyzed with linear multiple regression. Results: The average scores of the scales are calculated as EISS 61.86 ± 21.02, well-being 12.47 ± 5.59, EEAS 74.83 ± 10.71, MPSSS 55.62 ± 13.18, WHOQOL-AGE 50.07 ± 15.71, GDS 6.76 ± 2.52.