Çalışma sermayesi yönetimi: Konaklama işletmeleri üzerine uluslararası bir karşılaştırma
Working capital management: An international comparison on lodging companies
- Tez No: 632936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ KARADENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmanın amacı, konaklama işletmeleri üzerinde çalışma sermayesini etkileyen faktörleri ile çalışma sermayesinin kârlılığa etkisini analiz etmek ve uluslararası karşılaştırmalar yapmaktır. Bu amaca yönelik olarak finans literatüründe en çok kabul gören araştırmalar ışığında modeller oluşturulmuş ve modellerin test edilmesinde veri uyumluluğuna bağlı olarak dinamik panel veri analizi yöntemlerinden Genelleştirilmiş Momentler Metodu (GMM) kullanılmıştır. Araştırmada turizm geliri en yüksek ilk 25 ülkedeki toplam 163 konaklama işletmesinin 2011-2017 yıllarına ait yıllık finansal verileri Thomson Reuters Datastream veri tabanından elde edilmiştir. Türkiye'deki bazı konaklama işletmelerinin verisi ise Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'dan elde edilmiştir. Araştırmada incelenen ülkeler öncelikle bütün halde, daha sonra bu ülkeler gelişmiş ve gelişmekte olan ülke olmasına göre gruplara ayrılarak analiz edilmiştir. Ayrıca ülke bazında analiz yapılmak istendiğinde verileri analiz için yeterli olan Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği (AB) ve Hindistan analiz edilmiştir. Araştırmanın analizleri neticesinde konaklama işletmelerinin çalışma sermayesi düzeyinin genellikle düşük seviyede olduğu, ABD ve AB örneklemlerinde çalışma sermayesi finansman stratejisinin atılgan, diğer örneklemlerde dengeli olduğu saptanmıştır. Çalışma sermayesi düzeyini etkileyen faktörlerin analizi neticesinde ise gelişmiş ülkelerde kısa vadeli kaldıraç oranı, satışların büyüme oranı ve faaliyet nakit akışı oranının çalışma sermayesi düzeyini pozitif yönde etkilediği; uzun vadeli kaldıraç oranı, aktif büyüklüğü ve maddi duran varlık düzeyinin ise çalışma sermayesi düzeyini negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Gelişmekte olan ülkelerde ise çalışma sermayesi düzeyini kısa vadeli kaldıraç oranı ile aktif kârlılığın pozitif yönde etkilediği, uzun vadeli kaldıraç oranı ve maddi duran varlık düzeyinin ise negatif yönde etkilediği sonuçları elde edilmiştir. Ülke bazlı analizlerde ise elde edilen sonuçlar birbirinden farklılık göstermektedir. Özellikle Türkiye ve Hindistan örneklemlerinde çalışma sermayesi düzeyinin toplam kaldıraç oranından pozitif yönde etkilendiği ancak ABD örnekleminde bu ilişkinin negatif yönde olduğu göze çarpan önemli bir bulgu olmuştur. Çalışma sermayesi düzeyinin aktif kârlılık düzeyine etkisine yönelik analiz sonuçlarında ise gelişmiş ülke örneklemi haricinde tüm örneklemlerde çalışma sermayesi düzeyinin aktif kârlılık düzeyini pozitif yönde etkilediği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the factors affecting the working capital on lodging companies and to analyze the impact of working capital on profitability and to make international comparisons. For these purposes, models were created in the light of the most accepted studies in the financial literature, and depending on data compatibility, Generalized Method of Moment (GMM), which is one of the dynamic panel data analysis methods, was used in the testing of models. In this study, the annual financial data for 2011-2017 of 163 lodging companies in the top 25 countries with the highest tourism revenue were obtained from Thomson Reuters Datastream databases. The data of some lodging companies in Turkey was obtained from Public Disclosure Platform. First of all, the countries examined in the study were analyzed as a whole, and then these countries were analyzed by dividing into groups according to the developed and the emerging countries. Besides, when a country-based analysis is desired, countries with sufficient data for analysis such as Turkey, the United States (USA), the European Union (EU) and India were analyzed. As a result of the analysis of the research, it has been determined that the working capital level of the lodging companies is generally low and the working capital financing policy in the USA and the EU samples is aggressive, yet moderate in other samples. On the other hand, as a result of the analysis of the factors affecting the working capital level it is determined that short-term leverage ratio, sales growth rate and operating cash flow rate positively affect the working capital level, and long-term leverage ratio, asset size and tangible assets negatively affect the working capital level in developed countries. In developing countries, it was obtained that the working capital level affected by the short-term leverage ratio and the return on assets positively, and the long-term leverage ratio, the level of tangible assets negatively. In country-based analysis, the results obtained differ from each other. Especially in Turkey and India samples the working capital level positively affected by the total leverage ratio but, the fact that this relationship was negative in the USA sample was a remarkable finding. Lastly, in the analysis results of the impact of working capital level on the return on assets, it has been revealed that the level of working capital affects the return on assets in all samples except for the developed country sample.