Alternatif değerlendirme yaklaşımlarının öğrencilerin akademik başarıları, mantıksal düşünme ve sorgulama becerileri üzerine etkisi
The effect of alternative assessment approaches on academic achivement, logical thinking and ability of inquisition of students
- Tez No: 632950
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, alternatif değerlendirme yaklaşımlarının öğrencilerin akademik başarılarına, mantıksal düşünme ve sorgulama becerilerine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya ait uygulamalar, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında, Türkiye'nin güney bölgesinde yer alan bir ilçeye bağlı iki köy okulundaki altmış üç altıncı sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Çalışmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmıştır. Çalışmada ön test ve son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmada gruplar, iki deney ve bir kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Birinci deney grubundaki öğrencilere teknoloji destekli alternatif ölçme ve değerlendirme, ikinci deney grubundaki öğrencilere kâğıt-kalem kullanarak yapılan alternatif ölçme ve değerlendirme, üçüncü bir grup olan kontrol grubundaki öğrencilere ise geleneksel ölçme ve değerlendirme uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak;“Elektriğin İletimi”ünitesine ait sorulardan oluşan“Akademik Başarı Testi (ABT)”,“Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi (MDYT)”ve“Sorgulayıcı Öğrenme Becerileri Algısı Ölçeği (SÖBAÖ)”kullanılmıştır. Veriler SPSS (Statical Package for Social Science) istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın analizlerinde; non-parametrik istatistik tekniklerinden Mann-Whitney U Testi, Kruskal Wallis H-Testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Çalışma sonucu ile ilgili elde edilen bulgularda; geleneksel değerlendirme tekniği akademik öğrencilerin sorgulama öğrenme becerileri algısı üzerinde olumlu etkisinin olduğu ve yapılan teknoloji destekli alternatif değerlendirme tekniğinin öğrencilerin sorgulayıcı öğrenme becerileri algısı üzerinde olumlu etkisinin olduğu belirlenmiştir. Uygulamaların mantıksal düşünmeye etki etmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of alternative assessment approaches on the academic achievement, logical thinking and the inquisition of students was searched. The study was conducted with sixty-three students of 6th graders at two different village schools located in a district in the south of Turkey in the education year of 2017-2018. The study was applied as pretest-posttest design and control group method. The groups were divided into three sections as two experimental groups and one control group. For the first experimental group, technology supported alternative evaluation and assessment; for the second experimental group, the paper-and-pencil alternative evaluation and assessment; for the third group that is control group the traditional evaluation and assessment was applied. As data collection tools;“the Academic Success Test”,“Logical Thinking Ability Test (LTAT/ MDYT)”and“Perception of Inquiry-based Learning Scale (PIBLS/ SÖBAÖ) were used about the ”Electrical Conduction" unit. The SPSS (Statistical Package for Social Science) program evaluated data. On the analyses of the study; Mann Whitney U-Test, Kruskal Wallis H-Test and Wilcoxon signed rank tests are used that are non-parametric statistical techniques. In the results of the study; it is stated that traditional evaluation technique has a positive effect on the interrogation learning skills of the students and it is also stated that the technology supported alternative evaluation technique has a positive effect on the perception of the students about the interrogation learning skills. It is determined that the study doesn't effect on logical thinking.