Glycine max hücre süspansiyon ekstraktının B16-F10 melanoma hücreleri üzerinde anti-melanogenez aktivitesinin belirlenmesi
Determination of anti-melanogenesis activity of Glycine max cell suspension extract on B16-F10 melanoma cells
- Tez No: 632976
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada izoflavonoidler ve diğer fenolik bileşikleri içeren soya hücre kültürü ekstraktının melanogenez sürecine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla soya tohumlarından in vitro fideler, in vitro fidelerden kallus ve süspansiyon kültürleri elde edilmiştir. Soya hücre kültüründen elde edilen ekstraktta bulunan toplam fenolik içeriği Folin Ciocalteu yöntemiyle, izoflavonoidler ve diğer fenolik bileşikler kromatografik olarak LC-MS/MS analizleri ile belirlenmiştir. Soya hücre kültürü ekstraktının in vitro sitotoksisitesi fare melanoma hücreleri (B16-F10) ve insan normal fibroblast hücreleri (CRL-2076) üzerinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of soybean cell culture extract containing isoflavonoids and other phenolic compounds on the process of melanogenesis. For this purpose, firstly in vitro seedlings from soybean seeds were obtained and then callus and cell suspension cultures were prepared from them for further analysis. The total phenolic content in the extract of soybean cell culture was determined by Folin Ciocalteu method and isoflavonoids and the other phenolics were determined chromatographically by LC-MS/MS analysis. In vitro cytotoxicity of soybean cell culture extract was evaluated on mouse melanoma cells (B16-F10) and human normal fibroblast cells (CRL-2076).