Ankara'da bulunan özel bir hastanenin kardiyoloji polikliniğine başvuran yetişkin bireylerin beslenme alışkanlıkları ve metabolik sendrom durumu
Nutrition habits and metabolic syndrome status of adults who applied to cardiology polyclinic of a private hospital in Ankara
  1. Tez No: 632975
  2. Yazar: LADİN SAVAŞ BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi (Beslenme Bilimleri) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı; Ankara'da bulunan özel bir hastanenin kardiyoloji polikliniğine başvuran yetişkin bireylerin beslenme alışkanlıklarını ve metabolik sendrom durumunu incelemektir. Özel Ankara Güven Hastanesi Kardiyoloji Polikliniğine başvuran 240 hasta (101 erkek, 139 kadın) araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Hastaların ortalama yaşı 47.65±15.03 yıldır. Metabolik sendrom tanısı NCEP-ATP III kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Hastaların %26.7'sinde metabolik sendrom varlığı saptanmıştır. Kadınların %48.4'ünde, erkeklerde ise %51.6'sında metabolik sendrom görülmüştür. Hastaların %52.9'u günde üç ana öğün yediklerini belirtmişlerdir. Normal vücut ağırlığına sahip hastaların oranı ise %22.9'dur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the nutritional habits and metabolic syndrome status of adult individuals who apply to the cardiology outpatient clinic of a private hospital in Ankara. Two hundred and forty patients (101 men, 139 women) who applied to the Cardiology Clinic of Private Ankara Güven Hospital constituted the sample of the study. The average age of patients is 47.65 ± 15.03 years. The diagnosis of metabolic syndrome was evaluated according to NCEP-ATP III criteria. The presence of metabolic syndrome was found in 26.7% of the patients. Metabolic syndrome was observed in 48.4% of women and 51.6% of men. 52.9% of the patients stated that they ate three main meals a day. The proportion of patients with normal body weight is 22.9%.