Kaynak tüketim muhasebesi ve kısıtlar teorisinin işletme karı üzerindeki etkisi ve bir üretim işletmesinde uygulama
The effect of resource consumption accounting and the theory of constraints on a company profit: An application in a production company
- Tez No: 632984
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS NACİ TANIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Üretim işletmelerinde üretim sürecinin etkili ve akıcı bir şekilde yürütülebilmesi aynı zamanda üretim faaliyetlerinin uyumlu hale getirilmesi hususunda, yapılması gereken ilk aşama; üretim ortamında oluşan kısıtların belirlenerek tanımlanmasıdır. Bu noktada, işletmelerin hedefledikleri başarımları yakalayabilmeleri, üretim sisteminde var olan kısıtların tespit edilmesine ve iyi bir şekilde yönetilmesine bağlıdır. Ayrıca rekabet ortamında işletmelerin doğru bir şekilde fiyatlandırma çalışması gerçekleştirebilmesinde doğru, aynı zamanda güvenilen ve zamanında elde edilmiş maliyete ilişkin bilgiler önem arz etmektedir. Üretim teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler, giderek artan rekabet ve geleneksel maliyet yöntemlerinin işletmelerin karar alma süreçlerinde yeterli destek sağlayamaması gibi gerekçeler, maliyet yönetiminde yeni yöntemlerin, perspektiflerin dikkate alınması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu kapsamda, geleneksel ve çağdaş maliyet modellerinde var olan eksiklikleri yok etmek maksadıyla kaynak tüketim muhasebesi modeli çerçevesi dahilinde yeni olarak ele alınan bir maliyet modeli karşımıza çıkmaktadır. Yapılan mevcut çalışmanın amacı, firmaların maliyetlerini düşürmeye yardımcı olarak ve kârlılıklarının daha da çoğaltılabilmesi amacıyla, üretim süreçlerinde vuku bulan kısıtların belirtilip ortadan kaldırılması ve bir üretim işletmesinde geliştirilmiş olan kaynak tüketim muhasebesi modeli kurmaktır.
Özet (Çeviri)
The first step that needs to be done in order to carry out the production process effectively and smoothly in the production enterprises and also to harmonize the production activities is to identify and define the constraints in the production environment. At this point, the ability of the companies to achieve their targets depends on the determination of the present restraints in the production system and managing them properly. Moreover, for companies to perform appropriate pricing activities in a competitive environment, accurate, and also reliable and timely cost information is crucial. Some reasons, such as new advancements in production technologies, increasing competition and the inability of traditional cost methods to provide sufficient support for enterprises' decision-making processes, make it necessary to consider new methods and perspectives in cost management. In this context, in order to eliminate the deficiencies existing in traditional and contemporary costing models, a new costing model has been developed within the framework of resource consumption accounting model. The purpose of the current study is to identify and eliminate the constraints that occur in production processes and to establish a resource consumption accounting model developed in a production enterprise in order to help companies to reduce their costs and increase their profitability even more.