Termoplastik poliolefin elastomer ve etilen vinil asetat harmanlarının viskoelastik özelliklerinin incelenmesi
Investigation on viscoelastic properties of thermoplastic polyolefin elastomer and ethylene vinyl acetate blends
  1. Tez No: 632985
  2. Yazar: EYLEM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVRA ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, termoplastik poliolefin elastomerlerden olefin blok kopolimer (OBC) ile ağ. %12, 18 ve 28 oranında vinil asetat (VA) içeren etilen vinil asetat (EVA) kopolimerlerinin ağırlıkça farklı oranlardaki harmanları eriyik harmanlama yöntemi ile hazırlanmıştır. EVA/OBC harmanlarında, yapıya giren OBC'nin EVA kopolimerinin mekanik özellikleri üzerine etkisi çekme-kopma, sertlik, darbe dayanımı testleriyle, katı hal viskoelastik özellikleri Dinamik Mekanik Analiz (DMA) cihazında gerçekleştirilen sünme, gerilim gevşemesi analizleriyle, termal davranışları Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) analiziyle, eriyik haldeki viskoelastik özellikleri reolojik analizler ile morfolojik özellikleri ise Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Farklı VA içeriğine sahip EVA/OBC harmanlarının bazı oranlarda uyumsuz yapıda oldukları, ancak OBC'nin EVA kopolimerlerinin darbe dayanımını, elastik ya da saklanan modül (G'), viskoz ya da kayıp (G'') modül değerleri ile kalıcı deformasyon ve sünme uzaması değerlerini iyileştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, polymer blends based on copolymers of ethylene vinyl acetate (EVA, the content of vinyl acetate (VA) comonomer 12 wt.%, 18 wt.% and 28 wt.%) and olefin block copolymer (OBC) used as a thermoplastic polyolefin elastomer were prepared by the melt-blending method in variable compositions. The effects of OBC on mechanical properties of EVA copolymers were studied by tensile, hardness and impact resistance tests, solid-state viscoelastic properties were studied by creep, stress relaxation tests which were carried out by Dynamic Mechanical Analyzer (DMA), thermal properties were analyzed by Differential Scanning Calorimeter (DSC) and melt-state viscoelastic properties were determined by rheometer. Morphologies of the samples were investigated by Scanning Electron Microscope (SEM). As a conclusion, blends of EVA/OBC are found incompatible in some compositions but, on the other hand, impact resistance, elastic or storage modulus (G'), viscous or loss modulus (G''), permanent deformation and creep strain of EVA were enhanced by incorporating OBC.