Atkestanesi özütünün kanser hücreleri üzerindeki antiproliferatif etkileri
Antiproliferative effects of horse chesthole extract on cancer cells
  1. Tez No: 632986
  2. Yazar: ECE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MEHTAP KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kanser, tüm dünyadaki insanlar için büyük sorun ihtiva eden hastalıkların başında gelmekte ve hücre büyüme ve bölünmesini kontrol eden genlerin hasar görmesiyle ortaya çıkan kompleks bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Kanser tıp alanındaki yapılan çalışmalar ve ilerlemelere rağmen önemini halen korumaktadır. Kanser çeşitlerinden biri olan prostat kanseri, prostat dokusunda gelişmeye başlayan kötü huylu (malign) hücrelerin sebep olduğu ölümlerde 2. sırada yerini korumaktadır. Vücudumuz kanser tedavilerinde kullanılan ajanlara karşı direnç gösterme eğilimindedir. Bu direnç sonucunda yeni ilaçlar ve yeni yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Escin (Aescin), Aesculus hippocastanum'un (atkestanesi ağacı) ana aktif bir bileşenidir. Yapılan çalışmalarda escinin yapısında %5-6 protein, %30-40 nişasta, %5.5-7.7 yağ, flavonlar, antioksidan maddeler, glikozitler(aesculin, esculin), saponinler(aescin, escin), B1, C ve K vitaminleri bulunduğu gösterilmiştir. Bu çalışmamızda prostat kanseri tedavisi için Du145 prostat kanseri hücreleri üzerinde escin ve yeni sentezlenen escin yüklü katı lipid nanopartiküllerin potansiyel apoptotik, sitotoksik, antiproliferatif etkileri ve sebep olduğu morfolojik değişiklikler konfokal mikroskobi ve akış sitometri yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the major problems of diseases for people all over the world and is defined as a complex disease that occurs when the genes that control cell growth and division are damaged. Despite studies and advances in cancer medicine, it still maintains its importance. Prostate cancer, which is one of the types of cancer, maintains its 2nd place in deaths caused by malignant (malign) cells that begin to develop in the prostate tissue. Our bodies tend to resist the agents used in cancer treatments. As a result of this resistance, new drugs and new methods are needed. Escin (Aescin) is a main active ingredient of Aesculus hippocastanum (horse chestnut tree). In the studies conducted, it has been shown that the composition of the body contains 5-6% protein, 30-40% starch, 5.5-7.7% fat, flavones, antioxidant substances, glycosides (aesculin, esculin), saponins (aescin, escin), vitamins B1, C and K. In this study, potential apoptotic, cytotoxic, antiproliferative effects and morphological changes caused by escin and newly synthesized escin loaded solid lipid nanoparticles on Du145 prostate cancer cells for the treatment of prostate cancer were investigated using confocal microscopy and flow cytometry methods.