Ankara cadde ağaçlarından Aesoulus hippocastanum L.'da kurşun (pb) birikimi
Lead (pb) accumulation in street trees (Aesculus hippocastanum L.) in Ankara
- Tez No: 22753
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KETENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA CADDE AĞAÇLARINDAN Aesculus hippocast&num L. ' DA KURSUN (Pb) BîRÎKîMî M.Ümit BÎNGÖL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabil im Dalı Danışman: Prof Dr. Osman KETENOSLU 1992, Sayfa: 62 Jüri : Prof.Dr. Osman KETEN05LU Doç. Dr. Cihat TOKER Doç. Dr. Mustafa AYDOSDU Bu araştırmada, Ankara'da trafiğin çok yoğun ol duğu caddelerden biri olan ve saatte 4825 araç geçen Dögol caddesinde, karşılıklı olarak bulunan, Aesculus hippocastanum L. (Atkestanesi) ağaçlarında, yaprak, dal ve kabuk dokularında kursun birikimi ve 12 aylık değişimi incelenmiştir. Ayrıca bu kurşun birikiminin kaynağı ve birikimi etkileyen etmenler ile aylık değişim arasında bağıntı kurulmaya çalışılmıştır. Dögol caddesi üzerinde seçtiğimiz farklı lokalitelerde, karşılıklı olarak bulunan 8 istasyondaki ağaçların kavşaklara ve trafik ışıklarına yakın olanlarında özellikle yapraklarda birikimin aydan aya çok farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yapraklarda yağışların faz la olduğu aylarda, birikimde, beklenenin aksine bir artış görülmüştür. Dal ve kabuk örneklerinde ise kurşun birikimi yavaş bir seyir göstermesine karşılık, ağacın yaşı ile doğru orantılı olarak artmaktadır.11 Çalışma sonucunda bitkilerde, birikimin değişik organlarda farklı olduğu görülmüştür, özellikle yaprakların dal ve kabuklardan daha hızlı ve kısa süreli aylık peryotlarda daha fazla Pb biriktirdiği tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ankara, cadde ağaçları, Aesculus hip- pocastanum L., ağır metal, kurşun birikimi, çevre kirlilisi.
Özet (Çeviri)
ııı ABSTRACT Masters Thesis LEAD (Pb) ACCUMULATION IN STREET TREES (Aesculus hippocastanum L.) IN ANKARA M.Umit BÎNGÖL Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Osman KETENOGLU 1992, Page: 62 Jury : Prof.Dr. Osman KETENOGLU Assoc. Prof.Dr. Cihat TOKER Assoc. Prof.Dr. Mustafa AYDOGDU In this research, the lead accumulation and its seasonal variation in the leaves, branches and barks of the street tree, Aesculus hippocastanum L. in the Dögol street of Ankara which has a heavy traffic circulation. Of the trees in the street, the ones near the crossroads and the traffic lambs have a heavier accumula tion in their leaves. The lead accumulation in the leaves increases unexpectedly in the rainy seasons. The lead slowly accumulates in branches and barks but its ratio depends on the age of tree. KEY WORDS : Ankara, street trees, Aesculus hippocastanum L., heavy metal, lead accumulation, environ mental pollution.