Parlamenter sistemlerde ve 1982 Anayasası'na göre Türkiye'de hükümetlerin düşme nedenleri
- Tez No: 63299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATTİLA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bu çalışmamız,anayasalarca tesbit edilen,“hükümetlerin düşme nedenlerinin”incelenmesidir.Konuyu iki ana başlık altında incelemeyi uygun bulduk. Birinci başlıkta genel olarak tüm parlamenter sistemlerde hükümetlerin düşme nedenleri ile, bu nedenlerin parlamenter sisteme olan etkilerini incelemeye çalıştık.Bu bağlamda, İngiltere ve Almanya örneği incelenmeye çalışılmıştır. Hükümetin düşmesi nedenleri, Parlamenter rejimde denge unsuru teşkil etmektedir.Hükümeti düşüremeyen bir Meclisin, Başkanlık rejimi ve kollektif sorumluluğun bulunmayarak bakanların tek tek veya toplu halde düşürüldüğü rejiminde Meclis Hükümeti Sistemi olduğunda kuşku yoktur.Dolayısıyla, hükümetin düşürülmesi, yasama ve yürütme arasındaki ilişkiye göre yapılan hükümet sistemi tasniflerinde temel ayırıcı unsur olmaktadır. Parlamenter rejimin doğduğu ülke olan, İngiltere'de hükümetin düşmesi nedenlerinin tarihten gelen bir takım geleneklerde olduğunu görüyoruz. Bu yüzden zaman içerisinde yeni hükümetin düşmesi nedenleri çıkabilir.Hükümetlerin az düştüğü veya düşürüldüğü ülkelerde, siyasal açıdan istikrar sağlanabilmesi için birtakım tedbirler alınmıştır. Örneğin, ülkemizde hükümetin kurulması için basit karar yeter sayısı aranırken, düşmesi nitelikli çoğunluk aranmaktadır.Bunun yanında, Almanya gibi birtakım ülkelerde, daha rasyonel tedbirler alınmaktadır.Bu da kurucu güvensizlik oyunun Anayasaya konulmasıdır.Kurucu güvensizlik oyunda, hükümet düşürülmeden önce yeni hükümetin teşkil edilerek bir ismin Başbakan olarak tesbiti gerektiği için, ülkemiz gibi yakın gelecekte, mevcut seçim sistemiyle, koalisyon hükümetlerine mahkum olan ülkelerde, istikrar açısından çözüm olabilir, kanaatindeyiz.Hükümetin düşmesi nedenleri, Başbakana bağlı düşme nedenleri ve hükümetin, anayasada düzenlenen diğer düşme nedenleri şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Başbakanın görevinin birşekilde sona ermesi, mutlak surette hükümetin de düşmesi sonucunu doğurmaktadır. Bunun yanında, güvensizlik oyu verilen (gensoru veya ihtiyari güven talebi sonucunda), istifa eden veya görev süresi dolan hükümetlerin de düşmüş sayılacağı muhakkaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACKT : This study intends to investigate the main reasons lying under the fall of governments that are established by the Constitutions. We wish to discuss the issue under two main topics.Under the first one, we tried to study out the main reasons for the fall of governments in the entire parliamentary systems on a global perspective and their effect on the parliamentary system. At this extent, we looked into the cases of UK and Germany. The reasons of a Government fall constitute a factor of stability in the parliamentary regime. It is doubtless that there predominates a Conventional Government System in which a Conventional Government fails to replace its its goverment but on the order hand the ministers would be compelled to resign without bearing any collective responsibility and without a Leadership regime. Therefore, the overt of the government is the basic distinctive factor in governmental system classification performed in accordance with the interrelations among constitution and juristiction. We observe that the main reasons underlying the fall of government in the UK, the place where the parliamentary regime rose up are closely correlated with some conventions inherited from the very early eras. Some new reasons for the fall of governments may therefore arise by the time pases. In countries where government falls or becomes overt are rare in historical existence, a set of measures has been taken for ensuring the stability in political arena. To give an example, a simple majority of votes are sought in our country for the due establishment of government while qualified majority with higher possibility to fall is of challenge. Beside this fact, in somecountries like Germany, more rational measures are taken which is the due inclusion of founder's vote meaning lack of confidence in the constitutions. In founder's vote of lack of confidence, as it is required to nominate a candidate to serve as Prime Minister immediately upon the establishment of the new government, in the very near future, in countries such as ours which are compelled to get under coalition goverments with the existing election system we belive that there would be solution from the aspect of stability. The reasons lying under the fall of governments are divided in to two categories -Reasons associated with the Prime Minister and reasons for the fall of government as established in the constitution. The expiration of the Prime Minister's office consequently causes the absolute fall of the government. Besides, it is also essential that the governments that receive negative votes (as a consequence of general prosecution or voluntary reliance claims), resigned ro whose office period expired are enumerated as fallen governments.