Mobil eğitim uygulamalarında kullanıcı tercihlerinin görsel tasarım yönünden incelenmesi
Examining user preferences in terms of visual design in mobile education applications
- Tez No: 633006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇAĞATAY BAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla birlikte, hayatın değişik alanların kullanımı artan mobil uygulamalar, eğitim alanında da kendilerine büyük bir yer edinmişlerdir. Özellikle Türkiye'deki eğitim sistemi içerisinde bulunan sınavlar için geliştirilen eğitim uygulamalarının arasında, soru çözmek veya konu anlatım amaçlı geliştirilen uygulamalar, kullanıcılar tarafından en çok tercih edilenler arasında bulunmaktadır. Farklı işletim sistemlerine sahip cep telefonlarının uygulama merkezlerinde bulunan, sayıları gün geçtikçe artan eğitim uygulamalarının tercih edilme sebepleri arasında belki de en önemli etkenlerden birisi, uygulamaların sahip oldukları ikonların, göze estetik görünümü olmuştur. Bu tezde sınav uygulamaları arasından, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için hazırlanmış olan ve en fazla tercih edilen uygulamaların ikonlarının görsel simetri yönü üzerinde durulmuştur. İkonlar üzerinde görüntü işleme ve anket yöntemleri ile çalışılmış ve iki farklı veri elde edilmiştir. Elde edilen veriler, ikili lojistik regresyon yöntemi ile kıyaslanarak, uygulama ikonlarındaki görsel simetrinin, estetik beğeniye kısmen katkı verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of mobile phones, increasing use of mobile applications in different areas of life, also have gained a large place in the education. The applications among the ones developed for the exams in the Turkish Education System and based on the purpose of problem solving and lecturing are especially prefered by users. Between the reasons of the preference of the rapid increasing number of education apps in the application markets of the different operating system platforms, perhaps the most important one is the aesthetic appereance of the icons that apps have. In this thesis, the visual symmetrical side of the icons of the most downloaded apss which are developed for the Public Personel Election Exam (aka. KPSS), is emphasized. Two different type of data are obtained by working on the icons with image processing and survey techniques. By comparing the obtained data with the binary logistic regression method, it was determined that the visual symmetry in the application icons partially contributed to the aesthetic appreciation.