Evaluation of the factors influencing safety performance on infrastructure projects in Gaza strip
Gazze şeridi'ndeki altyapı projelerinde iş güvenliği performansını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 633014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmacılar inşaat sektörünün doğası nedeniyle sadece gelişmekte olan ülkelerde değil, tüm dünyada en tehlikeli sektörler arasında yer aldığını kabul etmektedir. Bu sektördeki kaza sayısının yüksek olması nedeniyle, iş güvenliğine daha fazla dikkat edilmesi ve inşaat şirketlerinin güvenlik performansını artırması gerekmektedir. Ayrıca, iş güvenliği uygulamaları inşaat projelerinde ölümcül kazaların önlenmesinde bir zorunluluktur. Gazze Şeridi'ndeki inşaat projelerinde iş güvenliği performansını etkileyen faktörlerin araştırılması konusunda nispeten az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu kapsamda, bu araştırma Gazze Şeridi'ndeki altyapı projelerinde iş güvenliği performansını etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. 19 grupta toplam 119 faktör araştırılmıştır. Gazze Şeridi'nde faaliyet gösteren 23 yapı sahibi ve müşavirlik firması ile 68 inşaat firması arasında anket çalışması yapılmıştır. Veriler SPSS ile istatistiksel önlemler sunmak üzere analiz edilerek iş güvenliği faktörlerinin sıralandığı önem endeksi hesaplanmıştır. Gazze Şeridi altyapı projelerinde iş güvenliği performansını etkileyen en önemli grupların kişisel koruyucu ekipmanlar; işaretler, sinyaller ve barikatlar; iş süreci; hükümet ve mühendislik toplumlarının rolü; ve iş güvenliği eğitimi olduğu sonucuna varılmıştır. İş güvenliği performansını etkileyen en kritik faktörler, ayak koruyucu aletlerin kullanımı, yayalar için şantiye kapatma barikatları, koruyucu baret kullanımı, tehlike işaretlerinin kullanımı ve uyarı işaretlerinin kullanımıdır. Son olarak, inşaat şirketlerinin iş güvenliği performansını artırmak için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Researchers agreed that because of its unique nature, the construction industry is among the most dangerous industries, not only in developing countries but also all around the world. Due to the high number of accidents in this industry, it is essential to pay more attention to construction safety and improve the safety performance of construction companies. Moreover, safety is a necessity for a significant function to be used against unnecessary losses. There are relatively few studies on the investigation of the factors influencing safety performance in construction projects in the Gaza strip. Within this context, this research aims to identify the factors that influence safety performance in infrastructure projects in Gaza Strip. A total of 119 factors were investigated in 19 groups. A questionnaire survey was performed among 23 owners and consultant offices and 68 construction companies operating in Gaza Strip. The data were analyzed by SPSS to present statistical measures. The importance index was calculated to rank the safety factors. It was concluded that the most relevant groups influencing safety performance on Gaza Strip infrastructure projects are personal protective equipment; signs, signals, and barricades; work process; the role of government and engineering societies; and safety educating and training. The most critical factors affecting the performance of safety are the use of the protective foot, barricades to close the construction site for the pedestrian; use of protective head; use of danger signs; and use of caution signs. Finally, several recommendations have been made to enhance the safety performance of construction companies.