Doğumsal ve edinsel fonksiyonel tek böbrekli çocuklarda mikroalbuminüri ile glomerül filtrasyon hızı ve hipertansiyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between microalbuminuria and glomerular filtration rate and hypertension in children with congenital and acquired functional kidneys
  1. Tez No: 633013
  2. Yazar: AYŞE GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fonksiyonel tek böbrekli (FTB) çocuklar başlangıçta hiperfiltrasyon ve kompansatris hipertrofi ile böbrek fonksiyonlarını korurken, zamanla böbrek hasarına bağlı hipertansiyon, proteinüri ve böbrek yetmezliği gelişimi açısından risk altındadır. Bu çalışmada doğumsal ve edinsel FTB'li çocuklarda mikroalbuminüri ile glomerül filtrasyon hızı (GFH) ve hipertansiyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada, Eylül 2009 – Eylül 2018 yılları arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalında izlenen 5-18 yaş arasındaki 59 doğumsal FTB'li, 41 edinsel FTB'li hasta ile 26 sağlıklı çocuğun dosya verileri incelendi. Doğumsal FTB'li hastalar 'doğumsal', edinsel FTB'li hastalar 'edinsel' ve sağlıklı çocuklar 'kontrol' grubu olarak isimlendirildi. Doğumsal, edinsel ve kontrol grubunun böbrek fonksiyon testleri, spot idrar miroalbumin/kreatinin düzeyi, GFH'si, ofis kan basıncı ve yaşam içi kan basıncı ölçümleri değerlendirildi. Doğumsal, edinsel ve kontrol grubunda yaş, boy, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, kan üre azotu, kreatinin ve GFH değerleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.005).
Özet (Çeviri)
While children with solitary functioning kidney (SFK) initially maintain kidney function with hyperfiltration and compensatory hypertrophy, they are at risk for the development of hypertension, proteinuria and chronic kidney disease due to kidney damage over time. Aim of this study is to evaluate the relationship between microalbuminuria, glomerular filtration rate (GFR) and hypertension in children with congenital and acquired SFK. In this study, the data of 59 congenital SFK patients, 41 acquired SFK patients and 26 healthy children between the ages of 5-18, who were followed up in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Nephrology between September 2009 and September 2018 were examined. Patients with congenital SFK were tagged as 'congenital', while patients with acquired SFK as 'acquired' and healthy children as 'control' group. Renal function tests, spot urine microalbumin/creatinine level, GFR, office blood pressure and ambulatory blood pressure measurements of all groups were evaluated. There were no significant differences in age, height, body weight, body mass index, blood urea nitrogen, creatinine and GFR values among various groups (p>0,005).