Şehir ve sayfiye otellerinin kullandığı dağıtım kanallarının karşılaştırılması
Comparasion of the distribution channels used by city and resort hotels
  1. Tez No: 633016
  2. Yazar: BARBAROS HÜSAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KUŞLUVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, şehir ve sayfiye otellerinin kullandığı dağıtım kanallarını tespit etmek ve karşılaştırmaktır. Araştırma, otel kuruluş yerinin kullanılan dağıtım kanallarını etkilediğini varsaymaktadır. Araştırmanın bağımsız değişkeni, işletme kuruluş yeridir. Bağımlı değişkenler ise, otel işletmelerinin kullandığı doğrudan veya dolaylı dağıtım kanallarıdır. Araştırmada tesadüfi olmayan amaca göre örnekleme yöntemi kullanılmış ve alan araştırmasına Antalya ve İstanbul illerindeki üç, dört ve beş yıldızlı konaklama işletmeleri dahil edilmiştir. Anket yoluyla elde edilen verileri analiz etmek için merkezi eğilim ölçüleri ile Mann-Whithney U ve Kruskal Wallis gibi istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, otel kuruluş yerinin dağıtım kanallarını etkilediği ortaya konmuştur. Sayfiye ve şehir otelleri, doğrudan dağıtım kanallarına kıyasla dolaylı dağıtım kanallarını daha fazla kullanmaktadır. Sayfiye otelleri en çok tur operatörlerini kullanırken, şehir otelleri ise en çok çevrimiçi seyahat acentelerini kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify and compare the distribution channels used by the city and resort hotels. The research has assumed that the hotel location impacts on the distribution channels used. The independent variable of the research is location of hotels. Dependent variables are various direct and indirect distribution channels used by hotels In the research, purposive sampling method was used, and three, four and five star hotels in Antalya and Istanbul were included in the field research. Central tendency measures and statistical analysis methods such as Mann- Whithney U and Kruskal Wallis were used to analyze non-parametric data collected using a survey questionnaire. Results of the study indicate that the hotel location influences the distribution channels used. Resort and city hotels prefer indirect distribution channels more than direct distribution channels. Resort hotels use tour operators the most while city hotels use OTAs.