Assessment of challenges of the internet of things in supply chain during pandemic using interval-valued neutrosophic analytical hierarchy process
Aralıklı nötrosofik analitik hiyerarşi sürecini kullanarak pandemik sırasında tedarik zincirindeki nesnelerin interneti zorluklarının değerlendirilmesi
- Tez No: 633018
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramının kapsamlı bir şekilde yaygınlaşması, günümüzde oldukça gündemde olan bir araştırma konusu olmasını sağlamıştır. Nesnelerin internetinin (IoT) günlük yaşamdaki; araç bakımı, gözetim sistemleri, sağlık hizmetleri gibi pratik uygulamaları hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Tedarik zinciri üzerindeki önemli etkisine örnek olarak; perakendecilerin kayıp/hasarlı ürünlerde zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlayan radyo frekansı tanımlama (RFID) etiketleri verilebilir. Kuşkusuz, teknolojinin ve KOVİD-19 pandemisi örneğinde olduğu gibi küresel koşulların sürekli gelişimi, firmaları yeni teknolojileri benimsemeye ve stratejilerini değiştirmeye sevk etmektedir. Dolayısıyla, bunlara tekabül eden çözümleri tespit etmek amacıyla tedarik zincirinde nesnelerin internetinin (IoT) uygulanmasını engelleyen zorlukları tanımlamak azami önem taşımaktadır. En son literatürü gözden geçirdikten sonra, beş ana kriter belirlemiş bulunmaktayız: Maliyet, teknoloji, güvenlik, iş, kalite ve bunlarla ilgili alt kriterler. Aralık-değerli nötrosofik sayılarla birlikte çoklu-kriterli karar verme (ÇKKV) analiz aracı analitik hiyerarşi prosesini (AHP) uygulayarak, bu alandaki önde gelen uzmanlarla görüşmüş bulunmaktayız. Net ve bulanık kümeler ile karşılaştırıldığında, nötrosofik kümeler kesinlikleri ile bilinir; ve, aralıklı-değerli sayı kümelerinin her biri için, yalnızca doğruluk-üyelik fonksiyonu, belirsizlik-üyelik fonksiyonu ve yanlışlık-üyelik fonksiyonu değil, aynı zamanda her biri için bir üst ve alt düzey sağlaması dolayısıyla kriterlerin ağırlıklarını değerlendirme konusunda daha da kesin sonuçlar elde etmemizi sağlarlar. Bu araştırmanın kritik noktası, tüm tedarik zinciri performansı üzerindeki etkisini göz önünde bulundurarak, küresel pandemiden önce ve sonra, cevapları ayrı ayrı değerlendirmiş olmamızdır. Karar vericilerin kararlarının değerlendirilmesi ile, beklenmedik bir şekilde, güvenlik kaygıları asgari önemde iken, işle ilgili endişelerin önceden beri ve hala en önemli endişe olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
An extensive spreading of the Internet of Things (IoT) concept is still a hot topic for the research. Practical applications of IoT in daily life became an integral part of it: vehicle maintenance, surveillance systems, healthcare etc. The significant impact on the supply chain can be given by the example of radio frequency identification (RFID) tags letting retails save time and money on lost/damaged items. Undoubtedly, perpetual development of technology and global circumstances as COVID-19 pandemic urges firms to adopt new technologies and change the strategies. Thus, identifying challenges that prevent implementing IoT in the supply chain in order to determine their corresponding solutions, is of utmost importance. After performing a review of the most recent literature we identified five main criteria: cost, technology, security, business, and quality and their relevant subcriteria. By applying multi-criteria decision analysis (MCDA) tool analytical hierarchy process (AHP) in combination with interval-valued neutrosophic numbers we interviewed top experts in this field. Neutrosophic sets are known for their precision in comparison with crisp and fuzzy sets; interval-valued number sets let us to have even more precise results in evaluating weights of criteria since it provides not only truthmembership, indeterminacy-membership and falsity-membership function but also an upper and lower level for each. The critical part of this research is that we separately evaluated answers before the global pandemic and after, considering its effect on the whole supply chain performance. Evaluating judgements of decision-makers revealed that business-related concerns were and still are most important whereas unexpectedly security concerns were of least importance.