Anadolu'da son dönem Rifâî kültürünün temsili 'Abdullah Gürbüz Baba' örneği
Example of 'Abdullah Gürbüz Baba' represantation of last Rifail culture in Anatolia
  1. Tez No: 633019
  2. Yazar: MUHAMMED HAMZA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURREZZAK TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
XX. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış olan Abdullah Gürbüz Efendi, Rifâiyye tarikatının Anadolu'daki önemli temsilcilerinden biri olmuştur. O, hayatının çok büyük bir kısmını tasavvufun içerisinde geçirmiş ve insanlara bu yolu sevdirmek için üstün bir gayret göstermiştir. Türkiye'nin birçok yerinden müntesipleri olmuştur. Abdullah Efendi, Çorum'da Şeyh Ebubekir Efendi tarafından kurulmuş olan Rifâî Dergâhı'nın başta Nevşehir olmak üzere Türkiye'nin birçok şehrinde yaygınlaşmasını ve tanınmasını sağlamıştır. Onun bu hizmetleri tarikatına zâhirî bir icâzetle bağlanmadığından kimi zaman eleştirilere sebep olmuştur. Bu çalışmada, Abdullah Efendi'nin tasavvufa olan katkısı merkeze alınmış, hakkındaki ihtilaflı meselelerdeki görüşleri olduğu gibi verilmiş, bu anlamda akademik bir kaygı içerisinde kaleme alınmıştır. Ayrıca yetiştiği tarikatın silsilesi de bu vesileyle detaylı bir çalışmayla ele alınmış ve bazı kapalı hususlar açığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
XX. Abdullah Gürbüz Efendi, who lived in the second half of the century, became one of the important representatives of the Rıfâiyye sect in Anatolia. He spent most of his life in Sufism and made a great effort to make people love this way. Turkey has been the site of many co-religionists. Abdullah Efendi, Sheikh Abu Bakr has provided Çorum dervish convent which was founded by Lord Rifai's first Turkey Nevşehir, including the dissemination and recognition in many cities. He sometimes caused criticism because he was not tied to his sect with an apparent justification. This study centered the contribution of Abdullah Efendi to Sufism, and opinions were given about the controversial issues about him, and in this sense, it was written in an academic anxiety. In addition, the lineage of the cult that he grew up on has been dealt with in detail, and some closed issues have been tried to be clarified.