Massenbildung durch die trivialliteratur
Trival edebiyatında kitle eğitimi
  1. Tez No: 63304
  2. Yazar: HÜLYA BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ CEMİL ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu Tez çalışmasında iki ana konuya ağırlık verilmiştir. Birinci konu“Trivial Edebiyatı ”dır, yani halka hitap eden bu edebiyat türünün varlığının önemi ve gerekliliği. İkinci ağırlıklı konu ise bu edebiyatın kitleleri eğittiğidir. Eleştirmenlerce bu yüksek edebiyat dışındaki kalan eserlerin tümü ikinci sınıf eser, halk için eser, halk tipi eser olarak nitelendirilmektedir. Hatta alay edip hor gördükleri bir türdür. Oysa durum hiçte böyle değildir. Trivial Edebiyat eserleri geniş kitlelere kolayca inebilen ve eğlendirici yönü ağır basan ve bu nedenlede halk içinde en çok satan ve okunan bir edebiyat türüdür. Bu tür eserlerde, kitleleri güncel yaşama kazandırmak, bu konuda kendi dünya görüşünü ve yaşama bakışını dile getirerek halkı bilgilendirmek, eğitmek ve bilinçlendirmek istemi vardır. Bu tür eserler neden daha çok halk kitlelerine hitap edebiliyor ? Bunların geniş halk kitlelerine sunuluşundaki amaç nedir ? Edebiyat burada hangi işlevi yeğlemektedir ? gibi soruların cevabı bu çalışmada verilmiştir. Ayrıca bu tür eserleri okuyup bitiren kişilerin bireysel davranışlarında değişmeler olduğu ve bu geniş anlamda halkın eğitilerek davranışlarında, düşüncelerinde değişmelere neden olduğu bu tez çalışmasında gösterilmiştir. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır : Birinci bölüm giriş kısmıdır, ikinci bölüm Trivial Edebiyatı konusudur, üçüncü bölüm yazar Johannes Mario Simmel'in hayatı ve eserlerini anlatmaktadır, dördüncü bölüm ise J.M. Simmel' in“ Auch wenn ich lache, muss ich weinen ”adlı eserin analizi, beşinci bölüm çalışmanın kısa bir özeti ve altıncı bölüm ise bu çalışmadan çıkarılan sonuç kısmını oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında kullanılan yöntem: Eserin analizi, mukayeseli edebiyat yöntemi ve seçilmiş metin üzerinde örnekleme.
Özet (Çeviri)
ENGLISH SUMMARY In this thesis, we have concentrated on two main subjects. The first subject is Trivial Literature which is popular among commonmen. The importance and essense of this kind of literature are shown in this thesis. The second important subject is same people are educated by means of literature. Critics say that these kind of literature types are worthless; they mock and treat with contempt. We think it's not true. Trivial literature works are easy to understand and amusing for everyone. Because of this Trivial literature is the kind that is read by most of the people. These kind of works make people get ready for life, educated and conscious. In this thesis, you can find the answers of the following questions; Why is Trivial literature popular community? What is the purpose of presenting Trivial literature? What kind of role does it carry? Also, in this thesis, it is shown that there are changes in the personal behavior of people who read this kind of literature and that charges occur in both their thoughts and behavior through this education. This thesis consist of six parts. The first part is introduction, the second part is about trivial literature. In the third part.life and literary work of Johannes Mario Simmel were mentioned and in the fourth part, the work of J.M. Simmel which is called“Auch wenn ich lache.muss ich weinen ”was analysed. The fifth part of the thesis is a short summary of the overall work and the sixth one is the conclusion part of the thesis. The methods used in this thesis are : the analysis of the work, the comparitive literature method and exemplification on the chosen text.