Ters yüz eğitim modeliyle STEM etkinliklerinin fen bilgisi öğretmen adaylarının öz yeterlik inançlarına ve STEM eğitim yaklaşımına yönelik etkisi
The effect of STEM activities with flipped learning model onself-efficacy beliefs and STEM education approaches of prospective science teachers
- Tez No: 633052
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma da ters yüz eğitim modeliyle uygulanan STEM etkinliklerinin öğretmen adayların öz yeterlilik inançları ve STEM eğitimi yönelimine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışma 2019-2020 eğitim öğretim yılı güz döneminde Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 4. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında tarafsız bir şekilde deney ve kontrol grubu oluşturularak deneysel bir çalışma yapılmıştır. Kontrol grubunda 35 öğretmen adayı, deney grubunda ise 39 öğretmen adayı yer almaktadır. Deneysel çalışma her iki gruba da 10 hafta devam etmiştir. Deney grubunda öğretmen adaylarına Tersyüz eğitim modeli ile STEM etkinlikleri yaptırılırken, kontrol grubunda geleneksel sınıf yaklaşımı ile STEM etkinlikleri yaptırılmıştır. Araştırma verileri 'Öğretmen Öz yeterlik İnanç Ölçeği' ve 'Entegre STEM Eğitimi Yönelim Ölçeği' ön test son test olarak uygulanmıştır. Son olarak uygulama boyunca tüm öğretmen adayları STEM etkinlik raporlarının yer aldığı dosyaları oluşturmuşlardır. Çalışmada ortaya çıkan bulgulara göre ters yüz eğitim modeli ile işlenen STEM etkinliklerinin deney grubu öğrencilerinde öz yeterlik inançları ve STEM öğretimi yönelimlerini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Araştırma da ters yüz eğitim ile uygulanan STEM etkinliklerini öğretmen adayları ilgi çekici ve merak uyandırıcı bulmuşlardır. Tüm öğretmen branşlarına hizmet içi eğitim de ters yüz eğitim modeli anlatılarak mesleki hayatlarında kullanılması kolaylaştırılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of STEM activitiesimplemented with inverted education model on teacher candidates' self-efficacy beliefs and STEM education orientation. Fort he purpose, the study was carried out with 4th grade students of Akdeniz University Faculty of Education Science Education in the fall semester of the 2019-2020 academic year. There are 35 teacher candidate in the control group and 39 teacher candidates in the experimental group. The experimental study continued for both groups for 10 weeks. While STEM activites were carried out for teacher candidates in the experimental group with an inverse education model, STEM activities were carried out with a traditional classroom approach in the control group. Research data“Teacher Self-efficacy Belif Scale”and“Integrated STEM Education Orientation Scale”were as pre-test and post-test. Finally, all teacher candidates created the files containing STEM activity reports throughout the application. According to the findings revealed in the study, it was found that STEM activities, which were processed with the reverse education model, positively affected selfefficacy beliefs and STEM teaching orientations in the experimental group students. In the research, preservice teachers found the STEM activities implemented with reverse education interesting. In- service training can also be facilitated for all teacher branches by explaining the reverse education model.