Sosyal hizmet öğrencilerinin farklılıklara saygı düzeyleri ile toplumsal cinsiyet algıları arasındaki ilişki
Relationship between social work students' levels of respect for diversity and gender perceptions
  1. Tez No: 633056
  2. Yazar: KORAY KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZBESLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, sosyal hizmet öğrencilerinin farklılıklara saygı düzeyleri ile toplumsal cinsiyet algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacını taşımaktadır. Araştırmanın çalışma evrenini; Ankara ilindeki Ankara Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Başkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi sosyal hizmet bölümlerinde okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma sonucunda 346 öğrenciden veri toplanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda veri toplama aracı olarak anket uygulanmıştır. Söz konusu anket; araştırmacı tarafından hazırlanan 21 soru, Öksüz ile Güven tarafından geliştirilen 30 sorudan oluşan Farklılıklara Saygı Ölçeği ve Altınova ile Duyan tarafından geliştirilen 25 sorudan oluşan Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği olmak üzere toplamda 76 sorudan oluşmuştur. Tüm veriler, IBM SPSS Statistics 20 aracılığı ile çözümlenmiştir. Verilerin analizinde; Spearman Korelasyon testi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şu şekildedir: Öğrencilerin Farklılıklara Saygı Ölçeği'nden aldıkları x̄=130,968 değeri yüksek düzeyde farklılıklara saygıyı göstermektedir. Öğrencilerin Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği'nden aldıkları x̄=114,075 değeri yüksek düzeyde toplumsal cinsiyet algısını göstermektedir. Öğrencilerin Farklılıklara Saygı Ölçeği ve Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği'nden aldıkları puanlar arasında ,467'lik pozitif yönlü korelasyon vardır. Cinsiyete göre kadın öğrencilerin farklılıklara saygı düzeyi ve toplumsal cinsiyet algısı erkeklere göre anlamlı bir şekilde yüksektir. Ailesi 1501-3000 TL arasında gelir düzeyine sahip grubun farklılıklara saygı düzeyi, 0-1500 TL, 3001-4500 TL ile 4500 TL ve üstü gelir düzeyindekilere göre düşüktür. Geniş aile yapısına sahip katılımcıların, çekirdek aile yapısına sahip katılımcılara göre toplumsal cinsiyet algısı daha düşüktür. 3 ve daha fazla kardeşi olanların toplumsal cinsiyet algısı; kardeşi olmayanlar, 1 kardeşi ve 2 kardeşi olanlara göre daha düşüktür. Sosyal hizmet bölümünü kendi isteği ile seçmeyenlerin toplumsal cinsiyet algısının, kendi isteği ile seçenler ve diğer olarak ifadede bulunanlara göre daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between social work students level of respect for diversity and their perceptions of gender. The universe of study was composed of 3rd and 4th grade students studying in social work departments Ankara University, Ankara Yıldırım Beyazıt University, Başkent University and Hacettepe University, in Ankara. As a result of the research, data was collected from 346 students. In line with the purpose of the research, a questionnaire was applied as a data collection tool. The questionnaire consisted of a total of 76 questions including 21 questions prepared by the researcher, the Respect for Diversity Scale consisting of 30 questions developed by Öksüz and Güven, the Gender Perception Scale consisting of 25 questions developed by Altınova and Duyan. All data were analyzed via IBM SPSS Statistics 20. In the analysis of the data; Spearman Correlation test, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test were used. The findings of the research are as follows: The value of x̄ = 130,968 which the students get from the Respect for Diversity Scale shows a high level of respect for diversity. The value of x̄=114,075 which the students get from the Gender Perception Scale shows a high level of gender perception. There is a positive correlation of ,467 between the scores that the students received from the Respect for Diversity Scale and the Gender Perception Scale. The group whose family has an income level between 1501-3000 TL has a lower level of respect for the diversity compared to the ones with 0-1500 TL, 3001-4500 TL and 4500 TL and above income levels. Participants with extended family structure have lower gender perception than participants with nuclear family structure. Those who have 3 or more siblings have a lower gender perception than those who do not have siblings, those who have 1 sibling and 2 siblings. It was observed that those who do not choose the social work department voluntarily have a lower perception of gender than those who choose it voluntarily and express others.