Arap İttifakı'nın Yemen'deki operasyonlarına El Cezire kanalının bakışı
Al Jazeera channel's view of Arap Coalition operations in Yemen
  1. Tez No: 633060
  2. Yazar: SADDAM ABDULALEM AHMED AL-NADHEEF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BİLGİN ÜLKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, El Cezire kanalının 26 Mart 2015'te başlatılan Yemen'deki Arap İttifakı'nın askeri operasyonlarını nasıl ele aldığını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla El Cezire'nin ana haber bültenleri, Katar Devleti'nin Arap İttifakı'ndan çekilmesine yol açan 5 Haziran 2017'deki Katar/Körfez Diplomatik krizi öncesinde ve sonrasında karşılaştırılmıştır. El Cezire'nin Katar/Körfez krizi öncesi Arap İttifakı'nı destekleyen haberler yaparken Katar ile Körfez krizinden sonra bu ittifaka karşı neden eleştirel bir tavır aldığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmada, Katar/Körfez krizi öncesi ve sonrasında 5 Haziran 2016 ve 5 Haziran 2018 tarihleri arasında olayların gerçekleştiği günlere ait 80 ana haber bülteni üzerinde içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Bültenlerin 36'sı Katar krizi öncesinde 44'ü ise Katar krizi sonrasına aittir. Araştırma sonuçlarına göre, El Cezire Katar krizinden önce çoğunlukla Arap İttifakını destekleyen olumlu politik ve askeri haberlere yer verirken Arap İttifakı'nın operasyonlarının neden olduğu olumsuz sonuçlara hiç değinmemiştir. Ancak Katar krizinden sonra El Cezire'nin haberlerinde Arap ittifakını desteklemediği ve bu ittifakı eleştirdiği ortaya çıkmıştır. Kanal, kriz sonrası Arap İttifakı'nın operasyonlarının neden olduğu olumsuz insani haberlere daha çok yer ayırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to learn how the Al Jazeera channel dealt with the operations of the Arab Coalitioin in Yemen, launched on 26 March 2015. For this purpose, Al Jazeera's main newsletters were compared before the Qatar\Gulf diplomatic crisis on 5 June 2017 and after the Qatar\Gulf crisis, which led to the withdrawal of Qatar from the Arab Coalition. It attempts to understand why Al Jazeera started to have a critical attitude towards this coalition after the Qatar\gulf diplomatic crisis. Content analysis was performed on 80 main news bulletins between 5 June 2016 and 5 June 2018 before and after the Qatar crisis. 36 of the bulletins were before the Qatar crisis and the other 44 belonged to the aftermath of the Qatar crisis. According to the research results, Al Jazeera gave more space to the positive political and military news supporting the Arab Coalition before the Qatar crisis, but did not mention the negative consequences of the Arab Coalition's Operations. However, after the Qatar crisis, Al Jazeera's news revealed that it did not support the Arab Coalition and criticized this Coalition. The channel has devoted more space to the bad humanitarian news caused by the operations of the Arab Coalition after the crisis.