Okul müdürlerinin farklılıkları yönetme becerileri ile öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeyleri arasındaki ilişki
Differences of school administrators with management skills between organizational cynicism levels of teachers
- Tez No: 633104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR BOZKURT BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin okul yöneticilerinin farklılıkları yönetme becerilerine yönelik görüşleri ile öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeylerin arasındaki ilişki düzeylerini ortaya koymaktır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Uşak ilinde görev yapan 168 ilkokul,177 ortaokul ve 212 lise olmak üzere toplam 557 oluşturmaktadır. Araştırmada kolay ulaşılabilir örnekleme yoluna gidilmiştir. Araştırma verileri“Okul Yöneticilerinin Öğretmenler Arasındaki Farklılıkları Yönetme Yeterlilikleri Ölçeği”ve“Öğretmenlere Yönelik Örgütsel Sinizm Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde doğrulayıcı faktör analizi, aritmetik ortalama, tek yönlü varyans analizi, t-Testi, Pearson Momentler Çarpımı Katsayısı ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenler okul müdürlerinin farklılıkları yönetimi becerilerini yüksek düzeyde bulmaktadırlar. Öğretmenlerin okul yöneticilerinin farklılıkları yönetme becerilerine ait algılarında öğretmenlerin; cinsiyetlerine, mezuniyet durumuna, mesleki kıdemlerine ve aynı okulda çalışma süresine göre anlamlı bir fark bulunmamış iken, görev yapılan okul düzeyi ve okuldaki çalışan öğretmen sayısına göre anlamlı bir fark bulunmuştur. Araştırmanın diğer değişkeni olan öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeylerinde ise öğretmenlerin mezuniyet durumu, okulda çalışan öğretmen sayısı parametrelerine göre aralarında anlamlı bir fark yoktur, ancak öğretmenlerin cinsiyetlerine, mesleki kıdemlerine, aynı okulda çalışma süresine, görev yapılan okul düzeyi bağlı olarak aralarında anlamlı bir fark vardır. Korelasyon analizi sonuçları incelendiğinde, okul yöneticilerinin farklıkları yönetim boyutları ile öğretmenlerin örgütsel sinizm boyutlarının düzeyleri arasında çalıştığı kurumdan uzaklaşma, performans düşüren etkenler, olumsuz tutum ve kararlara katılma anlamlı negatif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Diğer taraftan öğretmenlerin örgütsel sinizminin okula karşı olumsuz tutum ve çalışanların kararları uygulamaya katılımında ise anlamlı negatif yönlü düşük düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Son olarak araştırmada, okul müdürlerinin farklılıkları yönetim becerilerinin ilkokul ve ortaokullarda öğretmenlerin örgütsel sinizmin düzeylerini anlamlı bir şekilde yordadığı, liselerde yordamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between teachers' opinions about school administrators' ability to manage differences and teachers' organizational cynicism levels. The research is in relational screening model. The sample of the study consists of a total of 557, 168 primary schools, 177 secondary schools and 212 high schools working in the city of Uşak in the 2018-2019 academic year. Easily accessible sampling method was used in the research. In the study, the data were collected with“The Scale of School Administrators' Competencies in Managing the Differences Between Teachers”and“The Organizational Cynicism Scale for Teachers”. Confirmatory factor analysis, arithmetic mean, one-way analysis of variance, t-Test, Pearson Moments Product Coefficient and Multiple Regression Analysis were used in the analysis of the data. According to the results of the research, teachers find high the school management skills of school administrators'. Teachers 'perceptions of school administrators' ability to manage differences; While there was no significant difference in terms of gender, graduation status, professional seniority and working time in the same school, a significant difference was found according to the level of school served and the number of teachers working in the school. In the organizational cynicism levels of the teachers, which are the other variable of the research, there is no significant difference between the graduation status of the teachers and the number of teachers working in the school; There is a significant difference between them, depending on the gender of the teachers, their professional seniority, the duration of work in the same school, the level of the school served. When the results of the correlation analysis are analyzed, a significant negative and moderate relationship was found between the differences between the administrator of the school administrators' and the levels of the dimensions of the organizational cynicism of the teachers, the factors that decrease the performance, the negative attitudes and participation in the decisions. On the other hand, a low level of negative relationship was found in the negative attitude of teachers 'organizational cynicism towards the school and employees' participation in the application. Finally, in the research, it was concluded that school administrators' differences management skills significantly predicted the levels of organizational cynicism of teachers in primary and secondary schools, but not in high schools.