KOBİ ölçekli aile işletmelerinde Endüstri 4.0 farkındalığı: Kurumsal iletişim çalışanlarına yönelik bir araştırma
Awareness of Industry 4.0 on SME sized family business: A study on corporate communication employees
  1. Tez No: 633107
  2. Yazar: MEHMET KARANFİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN GÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Endüstri 4.0 konusu 2011 yılında Almanya'da gündeme geldiği günden bu yana tüm dünyada tartışılmaya başlanmıştır. Türkiye de bu konuda önemli adımlar atarak Endüstri 4.0 konusu ile yakından ilgilenmektedir. Endüstri 4.0 ile dijitalleşme sürecinde olgunlaşan pek çok teknoloji bir araya gelerek yeni bir endüstriyel konsepti oluşturmaktadır. Bu teknolojiler arasında; büyük veri, nesnelerin interneti, otonom robotlar, artırılmış gerçeklik, üç boyutlu yazıcı, bulut sistemler… gibi teknolojiler bulunmaktadır. Pek çok ulusal ve uluslararası büyük işletme bu teknolojilere yaptırım yaparak iş süreçlerini endüstri 4.0 yapısına uyumla hale getirmeye başlamış, pek çokları dönüşümlerini tamamlamış durumdadır. Ancak ülkelerin ekonomik olarak önemli güçleri arasında yer alan ve aynı zamanda toplam işletme sayılarının büyük çoğunluğunu oluşturan KOBİ'lerin bu konuya yönelik olarak çalışmaları henüz başlangıç aşamasında bulunmaktadır. Öte yandan bu KOBİ'lerin büyük çoğunluğu da aynı zamanda aile işletmesi özelliği göstermektedir. Dolayısı ile bu tez çalışması ile KOBİ ölçekli aile işletmelerine odaklanılarak bu işletmelerde çalışan“Kurumsal İletişim”çalışanlarının“Endüstri 4.0”konusuna yönelik farkındalık bilgileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaçla tez dört bölümde ele alınmış, ilk bölümde“Endüstri 4.0'ın Kavramsal Artalanı”, ikinci bölümde“KOBİ Ölçekli Aile İşletmeleri ve Endüstri 4.0”, üçüncü bölümde“Endüstri 4.0'ın Getireceği Yeni İmkanlar”konularına ve son bölümde ise tez çalışmasına yönelik olarak yapılan araştırma çalışmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Industry 4.0 theme has been debated all over the world since it had been offered in Germany in 2011. Turkey is closely associated with Industry 4.0 and makes a stride according to this subject. By the theme of industry 4.0, many technologies matured during the digitalization process come together to create a new industrial concept. Such components as big data, the internet of things, autonomous robots, augmented reality, 3D printers, cloud systems, et cetera are among those technologies. Numerous national or international enterprises adapted their business processes to Industry 4.0 by concluding digitalization transformation. However, SMEs, which are among the economically significant forces of the countries and constitute the majority of the total number of enterprises at the same time, is still at an early stage to work on this subject. On the other hand, the vast majority of these SMEs are also family businesses. Therefore, in this dissertation, it has been tried to reveal the awareness information about the theme of“Industry 4.0”of corporate communication employees working in these enterprises by focusing on SME-sized family businesses. Accordingly, in this study, four chapters are structured: These are; firstly, Conceptual Boundaries of Industry 4.0, secondly, Small Scaled (SME) Family Businesses and Industry 4.0, thirdly, New Possibilities of Industry 4.0, and details of the research project. Each subject discussed deeply in its chapter.