Ortaokul sosyal bilgiler dersi öğretiminde sosyal bilgiler öğretmenlerinin karşılaştığı problemlere dair öğretmen görüşlerinin yansımaları: Akdeniz bölgesinde bir il
The reflections of the teachers' views on the problems of the social science teachers in the secondary school social science teaching: A province in the Mediterranean region
  1. Tez No: 633138
  2. Yazar: NEZİRE DİKMENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN AKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de sosyal bilgiler eğitimine verilen önemi öğretmen görüşleri aracılığı ile ortaya koymak, ortaokul sosyal bilgiler dersi öğretiminde sosyal bilgiler öğretmenlerinin karşılaştığı problemleri tespit etmek ve tespit edilen bu problemleri çeşitli yönleriyle ele alıp, ortaya koyulan problemlere çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmada, öğretmenlerin sosyal bilgiler eğitiminde karşılaştıkları problemleri derinlemesine belirlemek ve problemlerin çok yönlülüğünü tespit amacı ile nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Bu amaçla 11 adet açık uçlu sorudan oluşan bir görüşme formu hazırlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Akdeniz bölgesinde bir ilde, MEB ortaokullarında görev yapan 21 adet sosyal bilgiler öğretmeninden oluşmaktadır. Hazırlanan görüşme formları 21 adet sosyal bilgiler öğretmenine uygulanmıştır. Katılımcıların belirlenmesinde gönüllülük esası dikkate alınmıştır. Bir diğer önemli nokta ise çalışmaya katılan sosyal bilgiler öğretmenlerinin en az 7 yıllık bir tecrübeye sahip olmalarıdır. Araştırma sonunda, çalışmaya katılan sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal bilgiler eğitiminin öneminin bilincinde olduklarının fakat Türkiye'de sosyal bilgiler eğitimine gerekli önem verilmediğinin, eğitim adına ayrılan bütçelerin yetersiz olduğunun, ders saatlerinin, ders materyallerinin yetersiz olduğunun ,veli-öğretmen ilişkilerinin istenilen seviyede olmadığının ,öğrencilerin derse hazırlık konusunda gerekli özveriyi göstermediklerinin ,sık sık değişen müfredatın hem öğretmen hem de öğrencinin derse olan motivasyonunu düşürdüğünün altını çizdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, Social Studies reveal through their opinion of the importance given to training teachers in Turkey, Middle School Social Studies Education to identify problems faced by Social Studies Teachers and these problems are detected and discuss the various aspects to provide solutions to set forth the problems. In the research, qualitative research methods were used to determine the problems faced by teachers in Social Studies Education and to determine the versatility of the problems. For this purpose, an interview form consisting of 11 open-ended questions was prepared. The research consists of 21 Social Studies Teachers working in MEB secondary schools in a province in the Mediterranean region. The interview forms prepared were applied to 21 Social Studies Teachers. The principle of volunteering was taken into account in determining the participants. Another important point is that Social Studies Teachers participating in the study have at least 7 years of experience. At the end of the research, the Social Studies Teachers who participated in the study were aware of the importance of Social Studies Education, but the necessary importance was not given to Social Studies Education in our country, the budgets allocated for education were insufficient, the hours of lessons, lesson materials were insufficient, and the parent-teacher relations were not at the desired level. It was determined that they did not show the necessary devotion and that the frequently changing curriculum lowered the motivation of both the teacher and the student.