Belediye Başkanlığından Yassıada'ya bir yaşam öyküsü M. Rauf Onursal (1909-1974)
A story of life from the Municipal President to Yassıada M. Rauf Onursal (1909-1974)
- Tez No: 633139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Rauf ONURSAL, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde Kütahya'da dünyaya gelmiş ve yetişme döneminde devletin yıkılışını görmüştür. Cumhuriyetin kurulduğu tarihte henüz 14 yaşında olan Onursal, üniversite öncesi eğitimini doğduğu şehir olan Kütahya'da aldıktan sonra Ankara Hukuk Fakültesine başlamış ve 4 yıllık bir eğitimden sonra avukat olarak mezun olmuştur. Siyasi hayatına CHP içinde başlayan Onursal, çok partili hayatın başlamasıyla 47 yaşında Demokrat Parti'ye katılmıştır. Bu çalışmamızda Rauf Onursal'ın hem aile hayatı hem de siyaset hayatı yapılan araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Demokrat Parti'de ilçe yönetimi ile başlayan görevi daha sonra il yönetimi, il ikinci başkanı, il başkanı, belediye başkanı, milletvekili ve Genel İdare Kurulu Üyeliği ile devam etmiştir. Rauf Onursal, hem muhalefette hem de iktidarda iken CHP'ye karşı sert söylemleri ile ön plana çıksa da kendisi iyi bir idareci olarak tarihe geçmiştir. Belediye Başkanlığı esnasında ortaya koyduğu çalışmalar takdire şayandır. Bu çalışma, Rauf Onursal'ın özelinde Demokrat Parti'nin, Türkiye'nin çehresini nasıl değiştirdiğinin ortaya konması amacını taşımaktadır. 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi ile Yassıada'da yargılanan Demokrat Partililer arasında yer alan Rauf Onursal, Anayasayı İhlal, Demokrat İzmir Gazetesinin Tahribi, Vatan Cephesi ve Gayrı Meşru Servet İktisabı Davaları ile yargılanmış ve sonucunda müebbet hapis cezası alarak Kayseri Cezaevi'ne gönderilmiştir. Hastalığı sebebi ile 4 yıl sonra serbest bırakılan Rauf Onursal, cezaevinden sonra siyaset ile ilgilenmemiştir. 23 Ağustos 1974 tarihinde kendi evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Rauf ONURSAL was born in Kütahya in the last periods of the Ottoman State and saw the collapse of the state. Onursal, who was 14 years old on the date of the establishment of the republic, after receiving his pre-university education in his city of Kütahya, he won the Ankara Law Faculty and became a lawyer by graduating. Onursal, who started his political life in CHP, joined Democrat Party at the age of 47 with the start of multi-party life. In this study, both family life and political life of Rauf Onursal were revealed as a result of the researches. His duty, which started with the district administration in the Democratic Party, later continued with provincial administration, provincial chairman, provincial chairman, mayor, deputy and General Board Member. Although Rauf Onursal came to the fore with his harsh rhetoric against the CHP both in opposition and in power, he made history as a good administrator. His works during the Mayor's Office are admirable. In this study, in particular Rauf Honorary Democratic Party, it bears the face of Turkey's aim to demonstrate how to change that. Rauf Onursal, who was among the Democratic Parties tried in Yassıada with the Military Coup of 27 May 1960, was tried with the Violation of the Constitution, the Democrat İzmir Newspaper, the Homeland Front and the Illegal Legitimate Wealth Acquisition Cases and was sent to Kayseri Prison with a life sentence. Rauf Onursal, who was released 4 years later due to his illness, did not deal with politics after prison. He died on August 23, 1974, as a result of a heart attack in his own home.